Vettel vyšperkoval titul rekordní sérií, Webber dojel v Brazílii bez přilby

Praha/Sao Paulo

Rekordní sérií devíti vítězství v řadě, kterou završil triumfem v neděli při Grand Prix Brazílie, vyšperkoval německý pilot Sebastian Vettel zisk mistrovského titulu. Nikdo v historii nedokázal ovládnout stejný počet závodů za sebou v jediné sezóně jako pilot týmu Red Bull.

Sebastian Vettel slaví v Brazílii vítěznou a rekordní tečku za letošní sezónou formule 1.

Vettel vyhrál kvalifikaci, ale když se na startu bránil útoku Alonsa ve Ferrari, protáhl se na první místo Rosberg pilotující Mercedes. Už v nájezdu do druhého kola se ale německý mladík a jistý čtyřnásobný mistr světa na první místo vrátil a nikoho na něj už nepustil.

„Jsem vlastně docela smutný, že sezóna končí, protože auto bylo fenomenální," prohlásil Sebastian Vettel, který překonal Itala Ascariho. Ten vyhrál devět závodů na přelomu let 1952 a 1953, jeho sérii však přerušila zimní přestávka a navíc vynechal závod v USA. Vettel navíc letošním třináctým vítězstvím vyrovnal rekord krajana Michaela Schumachera v počtu triumfů během jediné sezóny.

V Brazílii jej mohl ohrozit snad jen týmový kolega Mark Webber, který se postupně prodral ze čtvrté pozice na druhou příčku. Jenže při zastávce v boxech po třiadvaceti kolech měli mechanici problém s usazením levého zadního kola na monopostu Australana, jenž absolvoval poslední závod kariéry ve formuli 1.

Webber debutoval v březnu 2002 při závodě v Austrálii. Nastoupil do 217 závodů, devět jich vyhrál a dvaačtyřicetkrát byl na stupních vítězů. Ještě jednou se v Brazílii přiblížil možnosti získat první místo, když se ve 48. kole u mechaniků Red Bullu sešly oba vozy současně, nicméně tým úřadujících mistrů světa zvládl situaci s klidem a rychlostí, tudíž Vettel vyjíždějící na trať za Webberem jen lehce ztratil.

Australan pak zajel na rozloučenou s mistrovstvím světa nejrychlejší kolo, popáté v sezóně, a když prolétl cílem, absolvoval kolo na cestě do boxů při loučení s fanoušky bez přilby. „Posledních pár kol jsem si vážně užil. Moc děkuji všem doma v Austrálii," prohlásil dojatě Webber, když se dostatečně vyřádil na pódiu při tradičních gejzírech šampaňského, kde dokonce upadnul.

„Byl to dobrý finiš mé kariéry, byla to skvělá cesta. Příští rok si budu užívat jako divák," přesvědčoval sedmatřicetiletý Webber, který bude od příští sezóny jezdit okruhové závody za Porsche. „Mark a já jsme neměli nejlepší vztah, ale rozhodně k němu chovám obrovský respekt," řekl Vettel.

Velká cena Brazílie, závěrečný závod MS vozů F1 v Sao Paulu:
1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:32:36,300 (prům. rychlost 198,202 km/h)
9. Williams 5

Vítěz: L. Norris (McLaren) Velká cena Číny - kvalifikace na sprint Vítěz: L. Norris (McLaren) konec
20240419T09 : 30:00+0200