Motocykly

Doyle obhájil triumf na Zlaté přilbě, Milík skončil jedenáctý

6. října 2019 16:33 - Pardubice

Australan Jason Doyle jako první plochodrážník po osmnácti letech obhájil triumf na Zlaté přilbě v Pardubicích, když šestikolové finále odjel celé bezpečně v čele. Za ním skončilo největší překvapení 71. ročníku závodu, Lotyš Lebeděvs a třetí dojel Polák Dudek, který byl už počtvrté na stupních vítězů tradičního klání, ale trofej ještě nikdy nezískal. Finále bylo bez české účasti, nejlepší z osmičky českých jezdců Václav Milík, předloňský vítěz Václav Milík obsadil až 11. místo.

Josef Vostárek, ČTK

V den svých 34. narozenin dokázal Australan Jason Doyle jako teprve osmý plochodrážník za devadesát let historie pardubické Zlaté přilby zopakovat svůj triumf z předchozího ročníku.

„Pro mě báječný moment a mám takovou radost, že s trofejí na hlavě snad budu i spát. Vedle dárku od manželky, který mám u sebe od rána, jsem si k narozeninám ani nic lepšího nemohl přát," rozplýval se Australan.

Zmarzlik je třetím polským mistrem světa na ploché dráze

Naposledy obhájce prvenství na svítkovské dráze uspěl před osmnácti lety a byl to krajan letošního vítěze Adams. „Pro mě je Zlatá přilba nesmírně cennou kořistí. Nadchla mě už loni, tak jsem se pro ni vrátil a určitě chci přijet i příští rok," vykládal Doyle.

Za ním před návštěvou osmnácti tisíc diváků dojel šestikolové finále Lotyš Andžejs Lebeděvs, který byl největším překvapením letošního závodu a společnost na pódiu jim dělal Polák Patryk Dudek, jenž ani při své čtvrté účasti na vysněnou trofej nedosáhl. „V roce 2015 jsem tady ještě v předposledním kole vedl, pak mě ale zradil motocykl. Z toho smutku mě dodnes mrazí. Letos to konečně vyšlo alespoň na stupně vítězů," říkal Polák.

Márquez je znovu mistrem světa, Češi v Thajsku bodovali v Moto3

Do finále se dostali tři Australané, ale poprvé od roku 2016 se jelo bez české účasti. Nejlepším z osmičky domácích reprezentantů byl znovu Václav Milík, jenže obsadil až 11. místo. „Starty jsem neměl špatné, ale pak jsem těžko krotil motorku a držel správnou stopu," tvrdil předloňský vítěz, který minulý rok bral bronz. Obhájce druhé příčky Slovák Vaculík byl po triumfu v malém finále celkově sedmý.

Australan Jason Doyle s trofejí na hlavě osedlal další cenu pro vítěze – motocykl Jawa.

Z vylučovacích jízd se do čtvrtfinálové fáze vedle nasazených Milíka a mladého Jana Kvěcha, jenž měl na kontě v Pardubicích i šesté místo z MS do 21 let, dokázali probít ještě dva čeští jezdci Josef Franc a Zdeněk Simota. Do semifinále ale proklouzl pouze Milík. Po dvou třetích místech šel s nadějí na postup i do závěrečné třetí jízdy své semifinálové skupiny, ale dojel až čtvrtý, což bylo málo.