Koronavirus napadl i ostrého hocha, který se na dráze neváhal prát

1. dubna 2020 06:57 - Kodaň

Vrátil se z Británie, kde si zajišťoval vše potřebné v Sheffieldu, jednom ze svých působišť pro tuhle sezonu, a pocítil, že mu není dobře. Koronavirus napadl i trojnásobného mistra světa na ploché dráze Nickiho Pedersena, ale dánská hvězda už se zotavuje.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Dvaačtyřicetiletý jezdec, který býval účastníkem seriálu Grand Prix, neměl žádné vážné příznaky. "Kašel, pak bolest hlavy, celého těla. K tomu jeden den průjem a pár dní mírná horečka," líčí na sítích. „Bylo to jako běžná chřipka, neměl jsem problémy s dýcháním."

Z Británie se vrátil 19. března, zprávu o pozitivním nálezu z nemocnice však dostal až v úterý. "Už se cítím lépe a myslím, že jsem z nejhoršího venku," věří Pedersen.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

Nicki Pedersen testet positiv for coronavirus. Den syvdobbelte speedwayverdensmester Nicki Pedersen er tirsdag testet postiv for coronavirus, men er i bedring og uden alvorlige symptomer. Nicki Pedersen er testet positiv for coronavirus. Tirsdag blev den syvdobbelte verdensmester en af de mere end 2800 danskere, der er testet positiv for den frygtede virus. Heldigvis har den 42-årige fynbo ikke haft alvorlige symptomer, og på trods af omstændighederne fejler humøret ikke noget. ’Jeg har det sådan set godt, og er ikke nervøs. Det føles mest som en almindelig influenza, og jeg har ikke haft problemer med åndedrættet’. Nicki Pedersen mærkede de første symptomer, efter han kom hjem fra England 19. marts. ’Jeg begyndte at hoste, og siden fik jeg hovedpine samtidig med, at jeg blev meget træt og fik ondt i kroppen. Efterfølgende havde jeg et døgn med diarré og et par dage med mild feber’, fortæller han. På grund af de hidtidige restriktioner på coronatest var det dog først mandag, at han fik lov til at blive testet, og tirsdag kom så det positive svar fra Kolding Sygehus. ’Nu har jeg det bedre, og jeg tror, jeg er ovre det værste’, forklarer Nicki Pedersen, der ikke har været sammen med sine børn, Mikkel og Mikkeline, siden han fik symptomer. Til gengæld er han nervøs for, om hans samlever, Anna Natascha Öhlin Hoe og hendes datter, Liva, er blevet smittede. ’De er ikke blevet testet, men er begge begyndt at blive sløje, så jeg er næsten sikker på, at de er smittede’, forklarer Nicki Pedersen, der ligesom resten af speedwayeliten venter på, hvornår sæsonen kan komme i gang. “INGEN YDERLIGERE UDTAGELSER” Nicki Pedersen kører i denne sæson for Holsted, Grudziadz, Rospiggarna og Sheffield.

Příspěvek sdílený Nicki Pedersen 🏍🏁 (@nickipedersen),Bře 31, 2020 v 10:57 PDT

Na druhou stranu ostrého hocha, který se v minulosti opakovaně neváhal na drahách či v depech třeba i prát, přece jen sevřely obavy, a to proto, že nakažena je zřejmě i jeho partnerka Anna Natascha a její dcera Liva.

Vyprodanou parádu přeložili. Zatím na srpen, lze využít i vánoční termín

"Nebyly testovány, ale zdá se, že to mají taky," míní jezdec, který stejně další plochodrážníci zatím marně vyhlíží začátek sezony.

vap, Sport.cz

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.