Rubriky:

Motocykly

Kraj stejně jako Brno podpořil konání GP letos i příští rok

18. června 2020 11:10 - Praha
(Aktualizováno: 18. června 2020 11:55)

Jihomoravští zastupitelé dnes podpořili konání motocyklové Grand Prix v Brně v letošním i příštím roce za poplatek v celkové výši sedm milionů eur (asi 190 milionů korun). Akci už v úterý za stejných podmínek podpořilo město Brno. Jak kraj, tak Brno hodlají dát na letošní i příští ročník shodně po 60 milionech, každý rok 30 milionů. Stát přislíbil podporu na oba ročníky 85 milionů. V tomto roce má Velká cena České republiky termín 7. až 9. srpna.

 

Facebook Jakuba Kornfeila

Pro podporu akce zvedlo ruku 48 zastupitelů, dva byli proti a čtyři se zdrželi. Velkou cenu uspořádá spolek kraje a města, který má s promotérskou firmou Dorna smlouvu na pět ročníků. Letos se pojede popáté. Původně měla smlouva vypršet a jednalo se o nové. Situaci ale zkomplikovala pandemie koronaviru, kvůli které promotér letos několik závodů zrušil a v Brně se pojede nejspíš bez diváků, případně s omezeným počtem.

Zástupci kraje a města proto jednali s Dornou, aby letošní zalistovací poplatek za zisk licence ve výši kolem 120 milionů korun snížila kvůli výpadku peněz ze vstupného. Z jednání vzešel návrh na pořádání letošního ročníku za milion eur (27 milionů korun) s tím, že se příští rok pojede závod i s diváky za šest milionů eur (asi 162 milionů). Někteří lidé už si koupili vstupenky na letošní rok, platily by příští rok.

Brno podpořilo konání Grand Prix letos i v příštím roce

Hejtman Bohumil Šimek (za ANO) vyzval zastupitele, aby návrh podpořili. Bývalý primátor Brna a zastupitel kraje Petr Vokřál (zvolen za ANO) konstatoval, že návrh je lepší než možnost, že by spolek musel platit platnou smlouvou daných 120 milionů i v případě, že by se závody například nejely. Podotkl, že závody sleduje po celé zemi 650 milionů lidí a marketingová hodnota je velká.

Černá vyzvala k podpoře

K podpoře vyzvala i opoziční zastupitelka Kristýna Černá (ODS), jež připomněla, že je to 55 let, kdy se závody poprvé jely jako mistrovství, a 70 let od prvního závodu na brněnském okruhu. "Jsou to symboly, které si nemůžeme nechat vzít. Loni bylo akreditováno přes 560 novinářů z 31 zemí. I když by to bylo bez diváků, stále nám to přináší nespočitatelně mnoho. Nejen finančně, ale i marketingově, prestiží," uvedla Černá.

Seriál MS silničních motocyklů se rozjede ve Španělsku, nechybí Brno

Opoziční Jana Drápalová (SZ) a Jan Grolich (KDU-ČSL) vytkli vedení kraje, že se o věci mělo jednat dřív, že "neměla přijít jen tak na stůl". Podle Drápalové navíc existuje riziko, že se spolek zaváže k velké platbě, a pokud stát akci nepodpoří, budou pak věc muset řešit kraj a město. S podporou ze strany státu byly v minulosti problémy. Vokřál ale uvedl, že je to letos poprvé, co je písemně přislíbena podpora na dva ročníky.

Brněnská Grand Prix je v provizorním kalendáři MS vedena jako třetí v pořadí po restartu sezony, který obstarají dva červencové závody v Jerezu. Dosud se jelo jen na začátku března v Kataru, kde ale chyběli jezdci královské třídy MotoGP, pak byl šampionát přerušen kvůli pandemii koronaviru.

ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly