Článek
Důvodem je téma transgenderu a účasti sportovkyň, které se narodily jako muži, v ženských týmech. Proti tomu Trump dlouhodobě bojuje, už ve své předvolební kampani prosazoval, že „muži musejí zůstat mimo ženský sport“.
V únoru podepsal nařízení, které zakazuje, aby se transgender sportovkyně účastnily ženských soutěží. Podle nařízení je jediným kritériem pohlaví uvedené v rodném listě. Trump zároveň pohrozil školám, které toto nařízení nebudou dodržovat, snížením státní finanční podpory.
Právě v Kalifornii, kterou vede demokratický guvernér Gavin Newsom, podle republikána Trumpa není ženský sport chráněn dostatečně, stát se vydal opačným směrem a nadále se ve středoškolských týmech objevují sportovkyně narozené jako muži.
Proto podalo ministerstvo spravedlnosti žalobu proti celému státu, neboť podle Trumpovy administrativy porušuje zákon z roku 1972, který „zakazuje diskriminaci na základě pohlaví v jakémkoli vzdělávacím programu nebo aktivitě financované z federálních zdrojů“.
Mluvčí guvernéra Newsoma ale pro deník Mundo Deportivo uvedl, že postup Kalifornie „je v souladu se zákonem z roku 2013, který zaručuje transgender studentům právo účastnit se školních aktivit podle své genderové identity. Také zdůraznil, že žádný soud dosud nepodpořil právní argument, který předložila Trumpova administrativa.“
Trump administration sues California over transgender athletes in schools https://t.co/Dhat6rMUDT https://t.co/Dhat6rMUDT
— Reuters (@Reuters) July 9, 2025
Případné zrušení finanční podpory by pro kalifornské školy mělo značné důsledky. Podobný osud už potkal například Univerzitu v Pensylvánii poté, co umožnila účast transgender plavkyně Lii Thomasové v ženských závodech, a přišla tak o státní grant.
Guvernér Newsom, jenž bývá označován za budoucího možného demokratického kandidáta na prezidenta, už se s Trumpem dostal do sporů i v předchozích měsících.
Ať už za snížení prostředků na boj proti požárům před ničivými plameny, které Kalifornii sužovaly začátkem roku, či přímo v souvislosti s přípravami olympijských her - nárůstem nákladů a odchodem několika klíčových osob z organizačního výboru.
Prezident Trump v týdnu podepsal zákon uvolňující prostředky na přípravu fotbalového světového šampionátu v USA 2026 a olympijských her v celkové výši 1,46 miliardy dolarů (zhruba 34 miliard korun).