Salač ve Velké ceně Rakouska Moto3 bodoval dvanáctým místem

Spielberg

Český motocyklista Filip Salač v dnešní Velké ceně Rakouska Moto3 bodoval na dvanácté příčce. Pro třetí vítězství v sezoně si dojel Španěl Sergio García. V MotoGP triumfoval Jihoafričan Brad Binder, první výhru v sezoně si připsal i přes třísekundový trest za vyjetí z trati.

Český motocyklista Filip Salač ve Velké ceně Rakouska Moto3 bodoval na dvanácté příčce. (ilustrační foto)

Salač dvanáctým místem navázal na jedenáctou pozici z Velké ceny Štýrska, která se před týdnem jela rovněž na okruhu ve Spielbergu. V neděli na vítěze ztratil téměř 15 sekund a v průběžném hodnocení šampionátu je šestnáctý.

"Měl jsem dobrý start, cílem prvního kola jsem projížděl na desátém místě, ale pak se nám po soubojích s dalšími jezdci utrhla první skupinka a už jsem nebyl schopný je dojet," uvedl Salač v tiskové zprávě. "Celý závod jsem jel sám a vyzkoušel jsem hodně nových věcí, to pro mě bylo hodně důležité, protože jsem zatím jezdil rychlá kola jen za někým, ale takhle jsem jel celý závod 1:37, takže mi to dalo nové zkušenosti. Nejsem úplně spokojený s výsledkem, ale naštvaný také nejsem a beru si z toho hodně pozitivních věcí," dodal.

García v těsném souboji porazil Denize Öncüa a připravil ho první vítězství v kariéře. Turecký jezdec zaostal o 27 tisícin, třetí místo obsadil se ztrátou tří desetin Ital Dennis Foggia.

Po triumfech ve Francii a Katalánsku si Garíca připsal třetí vítězství v sezoně a celkově čtvrté v kariéře. Na druhém místě průběžného pořadí snížil ztrátu na vedoucího krajana Pedra Acostu, který byl dnes čtvrtý, na 41 bodů.

Binderovi v závodě MotoGP vyšel riskantní tah, když tři kola před koncem začalo pršet a on na rozdíl od většiny jezdců z čela pole nezajel do boxů pro stroj s gumami do mokra.

Na kluzké trati měl poté viditelné problémy, několikrát vyjel z trati, za což dostal třísekundový test. Ani ten ho ale nepřipravil o první vítězství v sezoně a před druhým Francescem Bagnaiou z Itálie, který motorku vyměnil, vyhrál o deset sekund. Třetí skončil vítěz předchozího závodu ve Spielbergu Jorge Martín ze Španělska.

"Bylo to docela strašidelné. Ale někdo tam nahoře nade mnou držel ochranou ruku, protože jsem si několikrát myslel, že spadnu," řekl Binder v televizním rozhovoru. "Když jsem viděl, že bude pršet, tak jsem se snažil spočítat, kolik vteřin na kolo ztratím, když zůstanu na trati. Nakonec jsem to riskl," dodal Binder, jenž dosud jediný triumf v MotoGP slavil loni v Brně.

Vedení v průběžném pořadí šampionátu stále drží Francouz Fabio Quartararo, který dnes obsadil sedmé místo. Na kontě má 181 bodů, druhý Bagnaia stejně jako třetí Španěl Joan Mir mají 134 bodů.