Motocyklista Pešek skončil v Šanghaji v kvalifikaci druhý

ŠANGHAJ

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek vybojoval v kvalifikaci na Velkou cenu Číny druhé místo, čímž dosáhl nejlepšího výsledku v kariéře. Rychlejší v sobotu na okruhu v Šanghaji byl jen Fin Mika Kallio, který odstartuje v neděli do čtvrtého letošního závodu třídy do 125 ccm z první pozice. Pešek za jeho časem zaostal o 362 tisícin sekundy.

Lukáš Pešek na archivním snímku

Dvacetiletý člen továrního týmu Derbi zahájil úspěšně čínskou Grand Prix už v pátek, kdy skončil v první části kvalifikace poznamenané deštěm třetí. Na suché trati dnes jezdci v nejslabší kubatuře zrychlili zhruba o deset sekund, takže páteční časy nehrály v konečném účtování roli.

Pešek odkroužil na trati jedenáct kol a svůj nejlepší čas zajel v tom posledním. Zajistil si tak velmi dobrou pozici pro další útok na stupně vítězů. Při svém dosavadním životním úspěchu v úvodním závodu sezony ve španělském Jerezu, kde dojel v březnu druhý, startoval z třetí pozice.

Motorka funguje na výbornou

"Jelo se mi dobře, což bylo znát i na čase," řekl Pešek v rozhovoru pro stanici Eurosport. "Problém byl jen s předním pérováním, což musíme do zítřka vyřešit. Jinak motorka funguje na výbornou," uvedl.

O druhé místo na startu dnes Pešek svedl těsný souboj se dvěma španělskými soupeři. Třetího Juliana Simona porazil pouze o 19 tisícin sekundy. Čtvrtý Alvaro Bautista, který vyhrál úvodní dva závody v sezoně a vede průběžné pořadí, za Peškem zaostal o 37 tisícin.

Další český jezdec Karel Abraham obsadil v kvalifikaci nejslabší třídy 33. místo. Jakub Smrž vyjede do závodu dvěstěpadesátek třetí řady poté, co dnes obsadil devátou pozici se ztrátou přes dvě sekundy na prvního Španěla Hectora Barberu.

Pedrosa byl nejrychlejší v MotoGP

V MotoGP si pole position vyjel poprvé nováček v královské kubatuře Daniel Pedrosa. Ve svém posledním kole v kvalifikaci přerušené deštěm dosáhl dvacetiletý Španěl času 1:59,009, jímž o 364 tisícin předčil druhého Američana Johna Hopkinse. Kvůli dešti měli závodníci na skutečný boj o startovní pozice místo hodiny jen zhruba patnáct minut.

Pedrosa svým výkonem vytvořil nový rekord šanghajského okruhu, kde se jede Velká cena teprve podruhé. Vítěz loňského premiérového ročníku a mistr světa Valentino Rossi skončil v kvalifikaci až třináctý s téměř dvousekundovou ztrátou na Pedrosu.

Výsledky - kvalifikace:
Do 125 ccm: 1. Kallio (Fin./KTM) 2:11,572, 2. Pešek (ČR/Derbi) 2:11,934, 3. Simon (Šp./KTM) 2:11,953, 4. Bautista (Šp./Aprilia) 2:11,990, 5. Talmacsi (Maď./Honda) 2:12,441, 6. Pasini (It./Aprilia) 2:12,541, ...33. Abraham (ČR/Aprilia) 2:15,607.
Do 250 ccm: 1. Barberá 2:05,781, 2. Lorenzo (oba Šp./Aprilia) 2:05,948, 3. Aojama (Jap./Honda) 2:06,677, 4. Dovizioso (It./Honda) 2:06,936, 5. De Angelis (San Marino/Aprilia) 2:07,073, 6. Takahaši (Jap./Honda) 2:07,127, ...9. Smrž (ČR/Aprilia) 2:08,028.
MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:59,009, 2. Hopkins (USA/Suzuki) 1:59,373, 3. Edwards (USA/Yamaha) 1:59,383, 4. Nakano (Jap./Kawasaki) 1:59,570, 5. Hayden (USA/Honda) 1:59,574, 6. Gibernau (Šp./Ducati) 1:59,639.