Teď přitlačím na pilu, slibuje Smrž

3. června 2006 12:33 - PRAHA

Čtyřikrát v řadě se český motocyklový závodník Jakub Smrž protlačil v závodě mistrovství světa do nejlepší desítky a v průběžném pořadí třídy do 250 ccm mu patří jedenáctá pozice. Třiadvacetiletý rodák z Českých Budějovic prožívá nejúspěšnější sezónu kariéry a doufá, že bodovaná umístění nejsou u konce.

 

www.kubasmrz.cz

"Ještě pořád sbíráme zkušenosti a zvykáme si na novou motorku," říká Smrž, který před startem sezóny opustil nizozemský tým Molenaar a přešel do Cardion AB Motoracing. Změnil i stroj. Místo Hondy teď sedlá Aprilii. "Hodně jsem musel korigovat své návyky. Na Aprilii je třeba jezdit úplně jinak. Navíc tím, jak se pohybuji v popředí, tak chyby, které se odpouštěly dříve, si dnes nemohu dovolit," vysvětluje borec, který startuje s číslem 96.

V mistrovství světa už nastoupil k dvaaosmdesáti závodům. Nikdy se nedočkal tak pronikavých výsledků, jež by dokázal navíc zopakovat. V čem je tedy největší rozdíl? "Vyspěl jsem jezdecky. Velký podíl má i nový tým, který je hodně kvalitní. A také jsem dosavadní část sezóny pojal opatrněji. Nechtěl jsem si něco zlomit a na závody jen koukat," vysvětluje Smrž změnu strategie.

Letos upadl jen dvakrát

V předchozích sezónách se většinou pouštěl do soubojů hodně odvážně, někdy až za hranicí rizika. "Letos jsem upadl jen dvakrát. V Jerezu kvůli vadné pneumatice a při tréninku v Číně, protože pršelo a na trati bylo hodně vody," připomíná proměnu Smrž.

I proto vytěžil z dosavadních pěti závodů sedmadvacet bodů, už zítra v Mugellu by se chtěl dostat mezi deset nejlepších celkového pořadí. "Dosavadní výsledky měly pozitivní odraz na sebevědomí mém i celého týmu. Ze začátku jsem chtěl hlavně dojíždět. Teď ale zkusím přitlačit na pilu," směje se Smrž a vychází z dobrých tréninkových časů.

Dvakrát za sebou totiž vybojoval šesté místo na startovním roštu, ale nakonec byl v cíli desátý. "Musím zapracovat na prvních kolech závodu, kdy se propadnu. Já jsem přesvědčený, že technika ještě určitě není na konci svých možností. Vždyť máme polotovární motocykl. A já osobně mám jistě také na ještě lepší výkony," je přesvědčen.

Do zbytečného rizika nepůjde

Jak vysoko Smrž míří ve svých myšlenkách, ale neprozradí. "Nechci předbíhat. Pokusím se jezdit rychleji a zejména v úvodu ještě soustředěněji. Nepůjdu však do rizika," vysvětluje mladý závodník a předkládá návod okoukaný od lídra průběžného pořadí kubatury Itala Doviziosa.

"Myslím, že nejrychlejší jsou Španěl Lorenzo a De Angelis ze San Marina. Jenže na rozdíl od nich nedělá Dovizioso banální chyby. K rychlosti prostě přidává chytrost," míní Smrž.

Radek Malina, Právo

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: