Pešek obsadil v kvalifikaci v Austrálii třetí místo

PHILLIP ISLAND

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek na derbi bude útočit na stupně vítězů v nedělní Velké ceně Austrálie z první řady. Šestý muž průběžného pořadí mistrovství světa v kategorii do 125 ccm se v sobotní druhé části kvalifikace na Phillip Islandu zlepšil a dosáhl třetího nejrychlejšího času.

Lukáš Pešek na archivním snímku

Z pole position vyrazí do 14. závodu sezony Fin Mika Kallio na KTM, jenž bude chtít oddálit korunovaci Alvara Bautisty. Španělský lídr seriálu má v průběžném pořadí náskok 74 bodů a může se stát novým mistrem světa v případě, že Kallia v neděli porazí. Dnes v jízdě proti času byl úspěšnější Seveřan, jenž byl o 175 tisícin sekundy rychlejší než na druhém místě jeho rival s hondou.

Pešek stejně jako většina elitních jezdců vylepšil v druhé části kvalifikace svůj čas oproti pátku a na třetím místě zaostal za Bautistou o 431 tisícin. První řadu doplní úřadující mistr světa Thomas Lüthi ze Švýcarska. Druhý český zástupce v nejslabší třídě Karel Abraham svůj páteční čas nevylepšil a obsadil 23. pozici.

O více než půl sekundy zaostal za svým pátečním výkonem Jakub Smrž v kategorii do 250 ccm a po poklesu o jedno místo odstartuje z osmé příčky. "Jsem docela spokojen, protože zítra budu zase po dlouhé době ve druhé řadě. Všechny tréninky jsem byl do desátého místa a časy jsem jezdil stabilní. Doufám, že tento výsledek zítra potvrdím," uvedl Smrž v tiskové zprávě. Z pole position se bude snažit o zvýšení svého náskoku v čele celkového pořadí Španěl Jorge Lorenzo na aprilii.

V královské třídě MotoGP se možná začíná blýskat na lepší časy Nickymu Haydenovi, jenž dnes po nevýrazných výsledcích v posledních dvou závodech vyhrál letos poprvé kvalifikaci. Pole position si vybojoval v pravý čas, neboť jeho náskok v čele celkového pořadí se snížil na 22 bodů.

V první řadě pětadvacetiletého jezdce z Kentucky doplní Šinja Nakano a úřadující šampion Valentino Rossi. "Bylo v mých silách získat pole position, ale v poslední zatáčce jsem udělal chybu a ztratil jsem nějaký čas. Nicky je vepředu, ale ne o moc a já mám pro zítřek dobré nastavení," řekl k nedělnímu závodu Ital na yamaze, jenž po vítězství v dechberoucím souboji s Lorisem Capirossim minulý týden v Malajsii ztrácí na Haydena 26 bodů.