Tomeček chce na Dakaru napravit loňský nevydařený start

12. prosince 2006 13:39 - PRAHA

Před necelým rokem se Tomáš Tomeček vracel z dakarské rallye hodně rychle, když ještě na evropském kontinentu nešťastně havaroval a populární pouštní dobrodružství pro něj nečekaně brzy skončilo. V nadcházejícím 29. ročníku rallye, který bude 6. ledna zahájen v Lisabonu, se proto pokusí vše napravit a dovést svou tatru do cíle v senegalském Dakaru v popředí hodnocení kamiónů.

"Po loňské nešťastné a trochu hloupé havárii jsme upravili auto a vše vyzkoušeli na Marocké rallye, kterou se nám podařilo vyhrát. Sice máme stejný motor a jen lehce upravenou převodovku, ale udělali jsme velký pokrok. Posunuli jsme kabinu o 52 centimetrů, díky čemuž jsme udělali z autobusového provedení motokárovou verzi," řekl Tomeček na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Díky těmto úpravám je kamion kratší, ale i menší. "Je jedním z nejnižších ve startovním poli. Je o dvacet až třicet centimetrů nižší než ostatní," vysvětlil Tomeček. Hlavním důvodem malé výšky jeho speciálu je umístění motoru a náprav. "Je to srovnatelné s vozy HINO, i když tohle je dospělý náklaďák. Navíc se nám snížila i hmotnost," řekl.

Na konci chtějí být do desítky

Stejně jako v loňském roce připravil šestatřicetiletý pilot se svým týmem do soutěže dva "ostré" vozy a jeden doprovodný. Za volantem druhé závodní tatry bude sedět tradičně Brazilec André de Azevedo. "Věřím, že oba vozy budou v konečném hodnocení do desáté pozice. To považuji za úspěch a snad se to bude líbit i našim partnerům," nastínil Tomeček cíle Letka Racing týmu.

Vítěz slavné rallye v roku 1995 po boku Karla Lopraise by každopádně rád napravil poslední dva výsledky, kdy se do cíle jako aktivní jezdec nedostal. Naopak v roce 2003 byl druhý, což je jeho nejlepší výsledek v roli pilota.

Slavná africká soutěž se podobně jako v minulosti těší velkému zájmu startujících. Například letos se týmy mohly hlásit pořadatelům pouze dva týdny, poté byly všechny kategorie přeplněné. Silná konkurence se sešla i mezi kamiony. "To je ale dobře. Alespoň má člověk s kým závodit a koho porážet. Hodně dobré budou opět kamazy a dafy. Doufám, že s nimi budeme stíhat jezdit," přál si Tomeček, jenž usedne do kabiny s navigátorem Vojtěchem Morávkem a nováčkem Ladislavem Lálou.

Loprais pojede jen jako doprovod

Oproti minulým letům mu však jeden soupeř odpadl, česká legenda Karel Loprais rallye pojede pouze v doprovodném vozidle. Čest rodu Lopraisů bude hájit jeho synovec Aleš a Petr Gilar. "To, že nepojede pan Loprais, bych nehodnotil. Jak jezdí Aleš, jsem viděl v Maroku, kde také startovali. Uvidíme za měsíc, jak vše dopadne," podotkl opatrně Tomeček, který se na rozdíl od řady posádek nerozhodl jít cestou snížení počtu členů ve vozu na dva. "V Maroku jsme si to vyzkoušeli a jde to. Na Dakar ale volíme jistotu tří. Je to sice o sto kilo a deset tisíc eur více, ale vyplatí se to. Nevylučuji však, že v budoucnosti se stejným směrem vydáme i my," přiznal.

Daleko více jej však zajímá trend řady týmů nasazovat tři speciály přímo do závodu, přičemž jeden z nich je "ostrou" asistencí. S tímto trendem před lety přišel Kamaz a nyní jej řada dalších napodobuje. "Taky bychom chtěli postavit třetí speciál. Snad se nám to v budoucnosti povede, tak za dva tři roky by to mohlo vyjít," přál si Tomeček.

Pořadatelé 29. ročníku rallye opět kladou velký důraz na bezpečnost. Kamiony se tak například musí připravit na další omezení rychlostí mimo měřené úseky. Ve vesnicích tak budou moci jet maximálně třicítkou, na spojovacích tratích většinou pouze devadesátkou či stovkou. "Vždy jsem se těšil, že si tam zajezdíme, ale nyní mám pocit, že nejlepší je to tady, když jedeme v noci a dálnice jsou prázdné," dodal Tomeček.

ČTK

Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.