Tragédie na Dakaru. Po pádu zemřel portugalský motocyklista, pondělní etapa zrušena

12. ledna 2020 10:53 - Rijád
(Aktualizováno: 12. ledna 2020 18:46)

V sedmé etapě Rallye Dakar zahynul portugalský motocyklista Paulo Goncalves. Čtyřicetiletý jezdec měl podle organizátorů těžký pád na 276. kilometru rychlostní zkoušky, při kterém utrpěl vážná zranění. Záchranáři ho našli v bezvědomí a snažili se ho na místě oživit. Po převozu vrtulníkem do nemocnice už lékaři nemohli zkušenému závodníkovi pomoct. Po tragédii nebudou v pondělí závodit motocyklisté a čtyřkolkáři. Vedení soutěže po dohodě s jezdci etapu zrušilo.

 

ČTK

Goncalves startoval na Dakaru již potřinácté. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2015, kdy skončil celkově druhý. Třikrát se během svých startů v náročné soutěži radoval z etapového prvenství. Čtyřikrát se umístil v první desítce konečného pořadí.

Tragédie zasáhla všechny další jezdce, třeba českého motorkáře Jana Brabce.

„Je mi to strašně líto. Rizika si připouštíme všichni, ale současně nemůžete jet Dakar se strachem. Paulo Goncalves byl zkušený závodník. Přeju sílu všem jeho nejbližším. Je to rána, která vás dostane. Bohužel, i to je motorsport," říká k neštěstí Brabec, který jede navzdory těžkému zranění, které letos utrpěl v přípravě.

Jan Brabec bezprostředně po operaci.

Big Shock Racing

"Vše teď jde stranou, jelikož se stala obrovská tragédie přímo na trati. Těžko dodat něco víc, zasáhlo to celý bivak. Je mi to moc líto," přidává se Martin Michek.

Jeho kolega Milan Engel dokonce kolem místa nehody jel. "Viděl jsem na vlastní oči, jak ho resuscitují. Bylo to strašně nepříjemné a několik kilometrů jsem se z toho dostával. Moc mě mrzí, že se něco takového stalo. Paola jsem v bivaku potkával od svého prvního Dakaru. Téměř vždy se usmíval," líčí Engel.

Prokop i Michek se na Dakaru přiblížili elitní desítce

Na letošním ročníku Dakaru, který se poprvé koná v Saúdské Arábii, už byl Goncalves bez šancí na dobrý celkový výsledek. Ve třetí etapě se mu porouchal motor a nabral velkou ztrátu. Po šesti etapách figuroval na průběžném 46. místě.

Dakar zasáhla smrtelná nehoda po čtyřech letech, poslední tři ročníky v Jižní Americe se obešly bez ztrát na životech. Goncalves se stal 25. obětí soutěže z řad závodníků. Celkem během dakarské rallye, která se začala jezdit v roce 1979 v Africe, přišlo o život již sedm desítek lidí.

Přehled úmrtí závodníků na Rallye Dakar:
Motocykly:
1979 - Patrice Dodin (Francie),
1982 - Bert Osterhuis (Nizozemsko),
1983 - Jean-Noël Pineau (Francie),
1986 - Giampaolo Marinoni (Itálie), Jasuo Kaneko (Japonsko),
1988 - Jean-Claude Huger (Francie),
1992 - Gilles Lalay (Francie),
1994 - Michel Sansen (Belgie),
1997 - Jean-Pierre Leduc (Francie),
2005 - José Manuel Pérez (Španělsko), Fabrizio Meoni (Itálie),
2006 - Andy Caldecott (Austrálie),
2007 - Elmer Symons (JAR), Éric Aubijoux (Francie),
2009 - Pascal Terry (Francie),
2012 - Jorge Martínez Boero (Argentina),
2013 - Thomas Bourgin (Francie),
2014 - Eric Palante (Belgie)
2015 - Michal Hernik (Polsko)
2020 - Paulo Goncalves (Portugalsko)
Automobily:
1988 - Patrick Canado (Francie),
1991 - Francois Picquot (Francie)
2003 - Bruno Cauvy (Francie).
Kamiony:
1988 - Kees van Loevezijn (Nizozemsko),
1996 - Laurent Guéguen (Francie).

Dakar 2020: Jaká je délka trasy a etap a jak historicky váleli Češi?

dos, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.