Loeb si na třetím místě jede bezpečně pro pátý titul

1. listopadu 2008 11:47 - OBIHIRO

Francouz Sébastien Loeb je na nejlepší cestě získat s předstihem pátý titul mistra světa v automobilových soutěžích za sebou. Před závěrečnou etapou Japonské rallye drží bezpečně třetí místo, které mu na konci předposledního dílu seriálu bude stačit k obhajobě celkového prvenství.

Loeb s citroënem ztrácí po dvaceti rychlostních zkouškách bezmála minutu na svého jediného konkurenta Mikka Hirvonena z Finska, ale má už k dobru minutu a půl před čtvrtým Chrisem Atkinsonem. Pokud pozici udrží i v nedělních devíti testech, bude mít před závěrečnou prosincovou Britskou rallye nedostižný náskok.

"Neměl jsem úplně dobrý den, nenašel jsem rytmus. Ale jedu na jistotu. Porazit fordy tu už bude složité a pro mě je nejdůležitější zajistit si titul. Zkoušet útočit by bylo riskantní," konstatoval Loeb.

Hirvonen si v sobotu prožil horkou chvilku, když mu v úvodu etapy přeběhli před autem přes cestu dva jeleni a finský pilot zabránil srážce dupnutím na brzdy. V neděli bude hájit náskok 15,5 sekundy před týmovým kolegou z Fordu a krajanem Jarim-Mattim Latvalou. Ten i díky kolegově incidentu snížil během dneška manko téměř o polovinu, ale vzhledem k týmové taktice, kterou se jezdci prezentovali už v minulých závodech, se nedá očekávat, že by lídra ohrozil. "Vítězství ale ještě nemám v kapse, budu muset jet naplno," řekl přesto obhájce loňského prvenství Hirvonen.

Po páteční poruše se do soutěže vrátil Loebův týmový kolega a třetí muž MS Dani Sordo ze Španělska a dnes vyhrál tři zkoušky, ale s penalizací se pohybuje ve druhé desítce pořadí. Páté místo musel na 18. měřeném úseku opustit Petter Solberg, protože po pádu do příkopu téměř utrhl zadní kolo svého subaru a odstoupil. V předchozí zkoušce měl defekt a poškodil podvozek jeho mladší bratr a v té době šestý Henning Solberg s fordem.

Japonská rallye - po 2. etapě:

1. Hirvonen, Lehtinen 2:21:31,8, 2. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Focus) -15,5, 3. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) -53,5, 4. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Subaru Impreza) -2:26,6, 5. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -4:31,6, 6. Gardemeister, Tuominen (Fin./Suzuki SX4) -4:38,5.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: