Jihoamerický Dakar má problém: vadí argentinským archeologům

19. prosince 2008 07:16 - BUENOS AIRES

Premiérová Rallye Dakar na jihoamerickém kontinentu má své odpůrce mezi argentinskými archeology. Konvoj motocyklů, osobních automobilů a kamionů, který urazí od 3. ledna celkem 9574 kilometrů při cestě z Buenos Aires na západní pobřeží a zpět, ohrožuje podle jejich čtvrtečního prohlášení historické dědictví země.

 

Loprais Tatra Team

Argentina a Chile si slibují od slavného závodu hospodářský přínos pro celý region a velkou reklamu ve vztahu k turismu. Prezidentce archeologické organizace AAPRA Normě Rattoové však především vadí, že přes 500 strojů čítající peloton poputuje místy přes dosud neprobádaná území, takže hrozí zničení možných cenných nalezišť.

Podle pořadatelů však nic takového nehrozí, protože trasa vede mimo veškerá ochranná pásma a archeologicky významné oblasti. Na její tvorbu navíc údajně dohlížely i organizace bojující za ochranu životního prostředí, z 80 procent ji pak tvoří existující vedlejší cesty a písečné duny, jen 20 procent vede volnou krajinou.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.