Podmol se chystá na Dakar. V Srbsku se málem srazil s krávou a s traktorem

22. července 2020 11:12 - Praha

Zrádné výjezdy po lesních cestičkách, přeskakování spadlých kmenů, pád do bahna... Libor Podmol má za sebou první oficiální přípravu na Dakarskou rallye. V Srbsku najezdil v minulém týdnu na motorce skoro 1000 kilometrů, poprvé se učil pracovat s road bookem a objevoval taje navigace. „Bylo to pro mě takové odpanění. Pochopil jsem, co to je být dálkovým rallye jezdcem," prohlásil freestyle motokrosař. V týmu Orion Moto Racing Group mu v prvních testovacích kilometrech pomáhal Milan Engel, který se Dakaru pětkrát účastnil.

 

Libor Podmol

V lesích u srbského Zlataru světový šampion ve freestyle motokrosu a vítěz prestižních X-Games započal svoji rallyeovou kariéru. Libor Podmol se učil jezdit se svoji motorkou Husqvarna v náročném terénu a do toho ještě vyhodnocovat navigaci. „Velmi mě to bavilo. Navigování podle road booku je jako stolní hra pro velké kluky, jen u toho sedíte na motorce. Neustále musíte dávat pozor a seřizovat si kilometry, při tom všem ještě pozorovat kudy jedete a snažit se být co nejrychlejší," popisoval Podmol, který se připravuje na Dakarskou rallye.

Navigační trasy po večerech vytvářel jeho týmový kolega Milan Engel. „Občas jsme skončili u nějaké rodinky na dvoře. Nebo u koní," smál se Podmol, který každý den najel v lesích, po kamenných cestičkách nebo po dlouhých stepích téměř 200 kilometrů. Průvodcem mu byl Janko Selakovič, který v Srbsku organizuje náročné enduro výlety. „Největším problémem byla patrně rychlost na úzkých cestách. Na tom musím zapracovat. Jinak navigaci jsem snad celkem pochopil," poznamenal Podmol.

Český freestyle motokrosař Libor Podmol má za sebou první oficiální trénink na Dakarskou rallye.

Libor Podmol

Nováčka dálkových soutěží jeho týmoví parťáci chválili. Prý neudělal žádnou zásadní chybu. Pádu se však Podmol nevyhnul. „Za pobyt jsem hodil tlamu z motorky šestkrát, dvakrát jsem měl málem srážku s krávou, dvakrát s traktorem a třikrát s autem. Pokaždé vyjeli náhle ze zatáčky. Jsem rád, že mé první dakarské soustředění dopadlo dobře," pochvaloval si Podmol, kterého čeká za měsíc první ostrý závod, a to mistrovství Evropy v Řecku. „Tam se chci hlavně soustředit na rychlost a dojet do cíle. Na závodní endurové husqvarně si neustále zvykám a když je možnost, tak na ní furt sedím."

rjm, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.