Rallye Monte Carlo vyhrál Bouffier, Kopecký byl nakonec osmý

22. ledna 2011 08:16 - MONTE CARLO

Francouz Bryan Bouffier s peugeotem vyhrál Rallye Monte Carlo, úvodní závod seriálu Intercontinental Rallye Challenge. Továrním jezdcům Škody Juho Hänninenovi a Janu Kopeckému se slavná soutěž příliš nevydařila. Po chybné volbě pneumatik ve čtvrteční etapě obsadil úřadující mistr šampionátu Hänninen nakonec šesté místo, jeho český kolega skončil osmý.

 

Robert Pratta, Reuters

Nejúspěšnějším zástupcem mladoboleslavské automobilky tak byl celkově druhý Belgičan Freddy Loix, který se Škodou Fabia jako jediný dokázal narušit nadvládu peugeotů. Zástupci francouzského výrobce obsadili v elitní pětici všechny další místa. Třetí dojel Brit Guy Wilks, kterého následovali domácí Stéphane Sarrazin a François Delecour.

"Vše bylo fantastické. Samotná soutěž i auto. Jsem plný emocí, ale Peugeot mi připravil perfektní auto a jsem šťastný i za něj," radoval se Bouffier v cíli. Dvaatřicetiletý úřadující francouzský mistr se do vedení dostal v polovině soutěže a první místo bezpečně uhájil až do konce 79. ročníku rallye, která se konala sto let od prvního závodu v monackém knížectví.

Ve čtvrteční etapě přišel o vedení Hänninen a kvůli chybné volbě pneumatik pohasly i Kopeckého šance na medailové umístění. I když Hänninen ztratil na rozdíl od svého českého parťáka v osmé erzetě "jen" 2:45 minuty, ze šestého místa se výše již nedokázal posunout.

"To se občas stává. Někdy vám risk s pneumatikami vyjde, jindy ne. Je to zkušenost do budoucnosti," řekl Hänninen, který bude v letošním roce startovat převážně v mistrovství světa, a tak jej nezdar v Monte Carlu nemusí teoreticky tolik mrzet.

Mnohem hůře na tom byl Kopecký, jenž v posledním měřeném testu druhé etapy ztratil přes sedm minut. Za avizovaným útokem na celkový titul tak nevykročil nejlépe. "Stejně jako v loňském roce se nám Monte vůbec nevydařilo. Prokaučovali jsme pneumatiky, a tím jsme ztratili veškeré šance na boj o lepší příčky," uvedl Kopecký. Původně byl dokonce až devátý, ale k posunu o jednu pozici mu pomohlo odstoupení Nora Pettera Solberga po poslední erzetě.

I vzhledem k tomu, že šampionát IRC se letos boduje jinak (za vítězství se uděluje 25 bodů a závěrečné dva závody mají vyšší bodové koeficienty), nepovažoval Kopecký výsledek v Monaku za tragédii. "Uvidíme, co pojedeme dál. Opět se počítá sedm výsledků, takže není nic ztracené," dodal Kopecký, který by měl být jedničkou Škody v IRC. Oficiální program ale tým tradičně ještě nezveřejnil.

Ve slavném závodě, který byl v minulosti součástí mistrovství světa, se představil i Vojtěch Štajf se subaru, který obsadil devatenácté místo. Mezi produkčními vozy byl ale druhý.

Dvanáctidílný seriál Intercontinental Rallye Challenge bude pokračovat v polovině dubna na Kanárských ostrovech.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik seriálu Intercontinental Rallye Challenge:
1. Bouffier, Panseri (Fr./Peugeot 207 S2000) 3:32:55,6, 2. Loix, Miclotte (Belg./Škoda Fabia S2000) -32,5, 3. Wilks, Pugh (Brit./Peugeot 207 S2000) -1:19,7, 4. Sarrazin, Renucci (Fr./Peugeot 207 S2000) -1:21,9, 5. Delecour, Savignoni (Fr./Peugeot 207 S2000) -1:22,4, 6. Hänninen, Markkula (Fin./Škoda Fabia S2000) -1:29,3, 7. Vouilloz, Veillas (Belg./Škoda Fabia S2000) -4:47,8, 8. Kopecký, Starý (ČR/Škoda Fabia S2000) -7:45,9, ...19. Štajf, Gál (Subaru Impreza STI) -26:29,4.
Průběžné pořadí seriálu:
Jezdci: 1. Bouffier 25 b., 2. Loix 18, 3. Wilks 15, ...8. Kopecký 4.
Značky: 1. Peugeot 40, 2. Škoda 26.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.