Živě

Nehodu Lopraisovy tatry na Dakaru zavinil mechanik. Usnul za volantem

10. ledna 2012 21:56 - ANTOFAGASTA

Česká posádka tatry v čele s Alešem Lopraisem měla na 374. kilometru 9. etapy Rallye Dakar nehodu a etapu nedokončila. Na místě havárie zasahoval vrtulník, posádka se podrobila lékařskému vyšetření a v soutěži den po prvním etapovém vítězství v tomto ročníku skončila. Nehodu zavinil mechanik Petr Almáši, jenž v inkriminovaný moment tatru řídil a přemohl ho mikrospánek.

 

dakar.cz

Šance Aleše Lopraise na úspěch v Rallye Dakar zhasly po úterní nehodě na nejdelším měřeném úseku celé soutěže. Zhruba sto kilometrů před cílem v chilském Iqique měla česká Tatra Jamal podle webu soutěže havárii, která pro ni znamená odstoupení z průběžně druhého místa v kategorii kamiónů.

K incidentu došlo podle Lopraisova webu na asfaltovém úseku, který sloužil jako přejezd mezi dvěma kontrolními body speciálky. Ještě na předposledním mezičase sváděl Loprais bitvu o vedení s lídrem kategorie Nizozemcem de Rooyem a rozdíl mezi nimi byl jen tři minuty.

Lopraisova tatra se na Dakaru řítila do propasti.Lopraisova tatra se na Dakaru řítila do propasti.foto: dakar.cz

K dalšímu checkpointu už ale žlutá tatra nedojela... „ Na 374. kilometru etapy jsme bohužel měli fatální nehodu. Na přejezdovém úseku jsem po velmi těžké a vypjaté první části etapy nechal řídit mechanika Petra Almášiho, kterého bohužel přemohl mikrospánek," popsal Loprais nehodu na svém webu.

"Já i navigátor Michal Ernst jsme bohužel také usnuli. Probudil jsem se v momentě, kdy se vůz začal řítit do obrovské rokle. Křičel jsem na Almiho, ale ten nereagoval. Náraz to byl šílený. Okamžitě se utrhla obě přední kola a auto udělalo několik kotrmelců přes přední osu. V okamžiku bylo po všem,“ doplnil český závodník.

České ohlasy na Lopraisovu nehodu
Nehoda na 9. etapě vzbuzovala nepříjemné vzpomínky u jiných českých závodníků Miroslavu Zapletalovi a Tomáši Ouředníčkovi. V této etapě v roce 2010 havarovali v Mitsubishi L200. Tato nehoda si vyžádala rychlou operaci Zapletala v Santiagu a rehabilitace Tomáše Ouředníčka po návratu do ČR. Letos tuto etapu nezvládl Loprais. „Jsme zdrceni nehodou Aleše Lopraise. Jeli jsme okolo a je zázrak, že jsou celkem v pořádku. Iquique je zřejmě pro Čechy zakleté," uvedl Tomáš Ouředníček. Česká posádka Manu Zapletal, Zábranský, Ouředníček si v etapě tentokrát vedla mnohem lépe: "Do cíle jsme dojeli za tmy, ale dojeli jsme. Je to dobrý pocit dojet do Iquique po vlastních a né přiletět vrtulníkem, jako to bylo v roce 2010. Byla to dlouhá etapa, hodně rozbitá. Trochu jsme se zdrželi, když jsme jednou vytahovali Alberta Gryszczuka z příkopu, ale jinak vše proběhlo v pořádku." Zdroj: Dakar.cz

Na místě nehody české posádky musel zasahovat vrtulník. „Hlavní bylo dopravit nás všechny k ošetření. Celý transport trval úmorné tři hodiny, na vrtulník jsme čekali přes hodinu. Momentálně jsme v nemocnici v Iquiqe. Mám zlomené dva obratle a Petr má otřes mozku. Michal naštěstí vyvázl bez následků,“ shrnul zdravotní stav všech členů Loprais.

Nehoda Aleše Lopraise na Dakaru, po níž musel ze soutěže odstoupit.Nehoda Aleše Lopraise na Dakaru, po níž musel ze soutěže odstoupit.foto: twimg.com

"Chtěl bych podpořit Petra Almášiho. Vím, že si to bude dlouho vyčítat, ale mikrospánek přemohl už řadu lidí. Stále jsme skvělý tým a po rekonvalescenci bychom chtěli opět bojovat o dakarský titul," dodal.

V deváté etapě skončily i naděje Násira Attíji na obhajobu prvenství v kategorii automobilů. Katarského pilota vyřadily ze soutěže technické potíže s jeho hummerem.

Ošetřování české posádky tatry po nehodě na Dakaru.Ošetřování české posádky tatry po nehodě na Dakaru.foto: dakar.cz

Rallye Dakar - 9. etapa: Antofagasta - Iquique (565 km/556 km měřený úsek):
Automobily:
1. Gordon, Campbell (USA/Hummer) 4:35:21
2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -1:38
3. Roma, Périn (Šp, Fr./Mini) -8:37
Průběžné pořadí:  
1. Peterhansel, Cottret 24:41:14
2. Gordon, Campbell -5:58
3. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) -16:49
Motocykly:
1. Després (Fr./KTM) 5:04:33
2. Coma (Šp./KTM) -3:54
3. Barreda (Šp./Husqvarna)  -8:28.
 ...
84. Veselý (ČR, Yamaha) - 2:25:08
Průběžné pořadí:
1. Després   24:30:17
2. Coma  -2:28
3. Rodrigues (Portug./Yamaha)  -59:19
 ... 
72. Veselý - 12:56:51
Kamiony:
1. Biasion (It./Iveco)  5:29:02
2. Stacey -20
3. De Rooy (oba Niz./Iveco) -54
 ... 
10. Kolomý (ČR/Tatra)-33:16
13. Valtr (ČR/Liaz)-38:52
Průběžné pořadí:
1. De Rooy  28:43:59
2. Stacey  -47:32
3. Ardavičius (Rus./Kama)  -1:06:40
 ... 
8. Kolomý
-3:44:34
13. Valtr
-11:27:51
kez,pn, Sport.cz, Právo

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.