Rubriky:

Rallye

Michek míří ještě výše, Podmolovi pomáhají na Dakaru zkušenosti se surfováním

11. ledna 2021 21:33 - Naúm

Motocyklový jezdec Martin Michek se po osmé etapě Rallye Dakar posunul na 15. místo průběžného pořadí a při svém druhém startu na slavné soutěži je na nejlepší cestě překonat loňský výsledek, kdy obsadil 23. místo.

Orion Moto Racing Group

Elitní český motokrosař by současnou pozici rád ještě vylepšil, na druhou stranu si uvědomuje, že jej čekají náročné čtyři dny.

"Dnes to bylo brutálně rychlé a po dvou náročných dnech jsem rád v cíli. Moc mě samozřejmě těší, že jsem poskočil. Že jedeme kolem patnáctého místa, je něco krásného, ale Dakar je nevyzpytatelný," uvedl Michek v tiskové zprávě týmu Orion Moto Racing Group.

Buggyra v 7. etapě Rallye Dakar

Michek měl v průběhu loňského roku velké zdravotní problémy a po kolapsu jater byl v ohrožení života. Po několika týdnech v nemocnici ale "vstal z mrtvých" a na 43. ročníku Rallye Dakar nechybí.

Nejhezčí okamžik na Dakaru? Český jezdec má jasno

Osud vyzývá na souboj také další český motorkář. Libor Podmol dál bojuje s nástrahami trati navzdory zánětu šlach. Celkově je zatím na 38. příčce.

Sám velmi rád surfuje a podobná strategie se při zdolávání nepříjemných dun v Saúdské Arábii velmi hodí. „Už jsem pochopil, že na duny nesmím najíždět rovně, ale ze strany a úplně našikmo. Abych se přes ně mohl nejdřív podívat a pak to do nich zlomit. Vyjíždět je rovně je více vysilující. Nyní šetřím síly a je to takové plynulejší," usmívá se Podmol.

Bolest na dvoustém kilometru

Do bivaku se nováček na Dakaru po dvou náročných dnech náramně těšil. Zvlášť kvůli zmíněným problémům s rukama. „Během dne jsem je začal cítit na dvoustém kilometru. Díky tomu, jak jsem se snažil rvát dopředu, tak jsem tolik nevnímal, ale postupně to sílilo. Brnělo a bolelo. Dostával jsem do nich elektrické rány - jako kdybych měl v rukavici devítivoltovou baterku, jak mi nervíky vystřelovaly do prstů. Ale co už. Tlapky mě sice zlobí, ale jiné nemám. Ráno jdeme zase na to," mávne rukou Podmol, který v rámci regenerace využil i magnetoterapii.

Libor Podmol musí po maratonské etapě spolu s ostatními jezdci přespávat v tělocvičně

Libor Podmol

Ještě jedna věc ho v druhé části maratonské etapy zaskočila. Teplotní rozdíly. „Ráno jsme jeli 280 kilometrů přejezd v nepříjemné zimě. Bylo asi sedm stupňů. No a po 750 kilometrech bylo v bivaku asi 28 stupňů. Šílenost," žasne bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu.

Podmol má před sebou jen jeden velký cíl - dojet v pátek do Džiddy a dokončit, co jeho otec v roce 1994 nedokázal. Úspěšně absolvovat Dakar.

dos, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Rallye Dakar 2021

Letošní již 43. ročník slavné Rallye Dakar začíná v Saudské Arábii 2. ledna a končí 15. ledna 2021. Na závodníky čeká dvanáct etap a více než 7600 kilometrů. Začátek i konec trasy je stanoven ve městě Džidda.