Cais skončil v italském Ciocco jedenáctý. Bojoval s únavou po prodělaném covidu

14. března 2021 22:30 - Milán/Praha

Česká rallyeová naděje má za sebou první letošní podnik. Erik Cais skončil v náročné italské Rally Ciocco na jedenáctém místě. Z vítězství se radoval zkušený Belgičan Thierry Neuville, Cais na něj ztratil přes minutu a půl. Zlínský pilot s navigátorkou Jindřiškou Žákovou se stali nejlepší českou posádkou, když v poslední rychlostní zkoušce přeskočili Filipa Mareše. „Je to parádní výsledek. Zvlášť po tom, čím jsme si prošli před startem," prohlásil 21letý Cais, který se v letošní sezoně soustředí na juniorskou kategorii mistrovství Evropy. Zároveň by se mohl objevit také na Valašské rallye.

 

Martin Husár

Rok 2021 začal pro Erika Caise pořádně náročným obdobím. Talentovaný pilot rallye v únoru prodělal covid-19, nemohl naplno trénovat. A kvůli vládním nařízením nešlo na Moravě závodní Ford Fiesta Rally2 pořádně otestovat. I proto se členové týmu Orsák Rallysport rozhodli zúčastnit se italské Rally Ciocco. Dvoudenní soutěž posádky nálěžitě prověřila. „Bohužel bylo hodně havárií, naštěstí bez vážných zranění. Ten podnik nebyl významně dlouhý, ale byl daleko náročnější než delší soutěže, kterých jsem se zúčastnil," popisoval Cais.

Kromě členitých tratí a rozbitého asfaltu znepříjemňovalo posádkám průjezdy bahno. Jenže právě tyhle podmínky má Cais, jako bývalý profesionální cyklista na horských kolech, velmi rád. „Ještě mohlo trochu více pršet, aby to klouzalo," usmál se rodák z Fryštáku, který ukázal výbornou rychlost hlavně ke konci.

Před závěrečnou sekcí byl na 13. místě a na Filipa Mareše ztrácel osm vteřin. V posledních třech rychlostních zkouškách ale pokaždé zajel do desátého místa, v té poslední vybojoval dokonce čtvrté místo! A díky tomu poskočil na konečnou 11. příčku.

Caise čeká první soutěž v Itálii. Talentovaný pilot rallye sází na preciznost a cyklistické zkušenosti

„Podle mých zkušeností se všechno rozhoduje na poslední zkoušce, takže jsem do toho dal všechno. A výsledek nás potěšil, protože jsme se dokázali prosadit v obrovské konkurenci italských pilotů. Tempo je tu neskutečně vysoké a vyrovnané," tvrdil Cais, jeden z největších talentů evropské rallye.

Kromě podmínek a vysoké konkurence musel český pilot bojovat také se zdravotními komplikacemi, tedy konkrétně s covid-19, který prodělal koncem února. „A bohužel postcovidového syndromu jsem se ještě zcela nezbavil. Třeba na dlouhých rychlostních zkouškách jsem se zadýchával, soustředěnost občas kolísala, a to i když s maximální koncentrací nemám žádný problém. Nebylo to však tak hrozné, abych někoho ohrozil. Spíše to nebylo komfortní," popisoval Cais.

Ten je ze světa profesionální cyklistiky zvyklý na tréninkový dril, stará se o něj kondiční trenér Erik Kimmel. „Po závodě jsem absolvoval klidové a zátěžové EKG a už by to mělo být v pohodě," oddechl si.

Caise čeká letos osm soutěží v rámci ERC, první se jede v květnu na Azorských ostrovech. Koncem března by se mohl objevit také na Valašské rallye. „Původně jsme o tom neuvažovali, ale situace ve sportu je náročná. Musí se využít každého závodu, který je," prohlásil člen týmu Orsák Rallysport.

rjm, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.