Grönholm vyhrál i Švédskou rallye, Kopecký třináctý

KARLSTAD

Fin Marcus Gönholm je zatím stoprocentním vládcem letošního ročníku mistrovství světa v rallye. Po vítězství v lednové Rallye Monte Carlo vyhrál jezdec týmu Ford zpečetil v neděli své vítězství i ve Švédské rallye. Dvojnásobný mistr světa nakonec porazil svého největšího rivala Sébastiena Loeba s citroënem o více než půl minuty.

V duelu dvojnásobných mistrů světa měl Grönholm od prvních etap v okolí Karlstadu mírně navrch. V úvodních třech dnešních erzetách ho ale provázely problémy s tlakem oleje, musel řadit manuálně a Loeb zmenšil svou ztrátu na čtrnáct sekund.

V servisu však dali mechanici Finův focus do pořádku a jednička britského týmu zbylé tři vložky vyhrála. "Chtěl jsem Marcuse porazit, ale prostě se to nedalo. Vyzkoušel jsem všechno," povzdechl si Loeb, jenž po odchodu továrního týmu Citroën z MS pilotuje svou xsaru v rámci soukromé stáje Kronos.

Třetí skončil domácí Daniel Carlsson na mitsubishi, jenž na vítěze ztratil už téměř tři minuty.

Jan Kopecký s Fabií WRC dokončil soutěž na třináctém místě se ztrátou přes dvanáct minut. Český pilot byl v první verzi výsledků klasifikován jako dvanáctý, pak jej ale dodatečně přeskočil Janne Tuohino.

Rallye nedokončila ani jedna fabia WRC rakouského týmu Red Bull Škoda. Hned v první dnešní erzetě odstoupil po poruše z pátého místa Švéd Mattias Ekström, jeho rakouský kolega Andreas Aigner skončil v třetí vložce kvůli problémům s motorem.

Grönholm tak oslavil osmatřicáté narozeniny jubilejní dvacátou vyhranou rallye v MS a díky dvěma vítězstvím ve dvou závodech vede průběžné hodnocení šampionátu. "Pro mě i celý tým je to fantastický start do sezony," prohlásil Fin, jenž v minulých sezónách jezdil v peugeotu.

Třetím zastavením mistrovství světa bude za měsíc Mexická rallye.

Švédská rallye - konečné pořadí
1. Grönholm (Fin./Ford) 3:09:01,9 hod., 2. Loeb (Fr./Citröen) -30,7, 3. Carlsson (Švéd./Mitsubishi) -2:56,8, 4. Galli (It./Mitsubishi) -3:03,8, 5. Radström (Švéd./Subaru) -5:56,9, 6. Katajamäki (Fin./Ford) -7:34,8, 7. H. Solberg (Nor./Peugeot) - 7:54,5, 8. Pons (Šp./Citröen) -8:35,6, 9. Joge (Švéd./Peugeot) - 9:17,2, 10. Atkinson (Austr./Subaru) -11:33,5, ...13. Kopecký (ČR/Škoda) -12:19,3, 21. Valoušek (ČR/Suzuki) -26:59,1, 27. Prokop (ČR/Citroën) -1:00:27,7.