Favorit Pech vyhrál Horáckou rallye a potvrdil zisk titulu

16. září 2006 21:22 - TŘEBÍČ

Favorizovaný Václav Pech vyhrál sedmnáctý ročník Horácké rallye, která byla sedmým podnikem mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Svým prvenstvím potvrdil zisk titulu absolutního šampióna, který měl jistý již před startem. Jeho jediný možný soupeř v boji o celkové vítězství v domácím seriálu Achim Mörtl z Rakouska se totiž ze zdravotních důvodů v soutěži neobjevil.

 

eWRC.cz/Petr Sagner

Devětadvacetiletý Pech startující s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX se v čele Horácké rallye usadil již po páteční první etapě a první pozici neopustil až do dnešního cíle. V průběhu dopoledních a poledních rychlostních zkoušek postupně zvyšoval svůj náskok, který se vyšplhal až na téměř 80 vteřin. V předposledním měřeném úseku sice vinou defektu zaostal za nejrychlejším Karlem Trojanem o 47 vteřin, o prvenství ale nepřišel.

"Byla to docela těžká soutěž. Rychlostky byly rychlé, navíc v zatáčkách byl vytahaný písek, o kterém jsme ale věděli. Snažili jsme se jet pro lidi, často na ruční brzdu a užívali si to," uvedl Pech v rozhovoru pro ČTK.

Plzeňský jezdec měl díky Mörtlově absenci titul jistý již v pátek. "Uvítali jsme, že nejede. Mohl jsem jet pro lidi, ve smyku a dělat blbinky. Nemusel jsem se bát, že kdyby se něco stalo a třeba jsme vypadli... V autě panovala uvolněná atmosféra," řekl Pech, kterého tradičně navigoval Petr Uhel.

Pech tak získal již čtvrtý velký domácí titul. Nejlepší na českých tratích byl i v letech 2002, 2003 a 2005. "Porovnat se nedají. Každý titul byl těžký. Letos to bylo o to cennější, že nám nevyšly první dva závody, ale pak jsme uspěli v dalších čtyřech a dnes to potvrdili," pochvaloval si Pech průběh letošní sezony, ve které si zatím připsal čtyři první místa. "Vedle celkového prvenství je vždy důležitá cesta k titulu. To je to, co si pak člověk pamatuje. To pěkné," uvedl.

Letošního triumfu dosáhl v první sezoně, ve které byly v Česku omezeny starty pro vozy nejvyšší kategorie WRC. Pech tak musel přesednout z Fordu Focus do "enkového" Mitsubishi. "Čekal jsem, že ten přechod bude dramatičtější a že se auto bude chovat hůře. Už je s ním ale hodně dobré svezení i pro řidiče. Stále jsem však ve stavu, kdy hledám, co vše si mohu dovolit a jak jet nejefektivněji," dodal Pech.

Druhé místo v předposledním závodě českého šampionátu obsadil Václav Arazim. Třetí byl klasifikován Trojan, jenž vyhrál o vteřinu velký souboj s Vojtěchem Štajfem. Díky tomu se také posunul na druhé místo průběžného pořadí mezinárodního mistrovství.

Poslední body na českých tratích se budou rozdělovat 7. a 8. října na Rallye Příbram.

Horácká rallye
1. V. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) 1:52:20,2, 2. Arazim, Gál (Mitsubishi Lancer EVO IX) -30,0, 3. Trojan, Řihák (Mitsubishi Lancer EVO VII) -42,3, 4. Štajf, Černoch (Subaru Impreza Sti) -43,4, 5. Votava, Synáč (Mitsubishi Lancer EVO VIII) -1:53,8, 6. Peták, Benešová (Renault Clio S1600) -2:02,9.
Průběžný stav MMČR
1. V. Pech, Uhel 156 bodů, 2. Trojan, Řihák 91, 3. Mörtl, Schwarz (Rak./Subaru Impreza STi) 84.

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: