Rubriky:

Češi

Holíkovu památku by dnes měli uctít i reprezentanti ve Švédsku

17. dubna 2015 10:39 - Umea

Památku zesnulé hokejové legendy Jaroslava Holíka uctí i česká reprezentace dnes večer v utkání Euro Hockey Tour ve Švédsku. Zápas ve městě Umea začne minutou ticha a čeští hráči nastoupí s černou páskou na ruce.

 

Petr Horník, Právo

"Je to smutná zpráva. Dozvěděli jsme se to u snídaně. Všichni víme, že Jarda Holík byl nemocný a bohužel to dopadlo takhle. Je to škoda," řekl tiskový mluvčí národnímu týmu Martin Procházka novinářům před dopoledním tréninkem.

Pětinásobný světový šampion a olympijský vítěz z Nagana Procházka má na Holíka i osobní vzpomínky. V sezóně 1991/92 pod jeho vedením působil v Dukle Jihlava. "Díky němu jsem prožil rok na vojně v Dukle, vzal si mě tam z Tábora," uvedl třiačtyřicetiletý bývalý útočník, který v roce 2012 ukončil aktivní kariéru.

Na známého bouřliváka i proto vzpomíná rád a v dobrém. "Když jsem byl malý, tak jsme se dívali na zápasy, ve kterých hrál. Pamatuji si ho jako obrovského bojovníka a v Jihlavě to pro ně byla legenda. A myslím, že bude i dál," řekl Procházka.

Když pod Holíkovým vedením hrál, bylo to prý v pohodě. "Sice to byl bouřlivák, ale na mě byl hodný. On byl bouřlivák hlavně na ty svoje jihlavské (hráče). Třeba Viktor Ujčík by mohl vyprávět. Těm dával sodu. Na nás, přespolní, byl hodný. Říkal, že stejně za rok zmizíme," uvedl Procházka.

Smoleňák: Je to legenda, na kterou se nezapomene

Holíkova úmrtí litoval i asistent trenéra Jaroslav Špaček. "Zemřel docela mladý, je to škoda. Měl velké hokejové srdce. Každý by si z něj měl vzít příklad, jak bojoval a hrál. Věřím, že kluci si z toho taky něco vezmou. Je škoda, že se to stalo zrovna před mistrovstvím světa, protože on je jednou z legend šampionátů a získal i zlato," uvedl bývalý vynikající obránce a další šampión z Nagana na adresu člena Síně slávy českého hokeje.

Holíkův přínos pro český hokej ocenil kapitán národního týmu Radek Smoleňák. "Je to smutné, pan Holík udělal pro hokej strašně moc. Byl úspěšný jako hráč i jako trenér. Je to legenda, na kterou se jen tak nezapomene. Jako tým bychom chtěli vyjádřit upřímnou soustrast rodině," řekl Smoleňák.

Celoživotní postoj Holíka i dalších členů jeho rodiny by podle Smoleňáka měl být vzorem pro ostatní. "Hodně rodin by si z toho mohlo vzít příklad. Jen tvrdou prací se dá hokej dělat a ne brečet či říkat, proč se má dělat tohle nebo tamto. Úspěchu docílíte jen tvrdou prací a ne plakáním za střídačkami," uvedl Smoleňák.

ČTK

Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..