MOV bude jednat s australským Brisbane o pořádání OH v roce 2032

25. února 2021 12:06

Brisbane se přiblížilo pořádání letních olympijských her v roce 2032. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) právě toto australské město vybral jako preferovaného partnera pro vyjednávání o hostitelství nejbližší volné letní olympiády.

 

New York Times

Vycházel ze závěrů komise, která se zaměřuje na potenciální budoucí pořadatele OH. "Tato komise doporučila výkonnému výboru MOV, aby vstoupil do cíleného jednání s Brisbane 2032. Výkonný výbor toto doporučení jednomyslně vyslyšel," uvedl při on-line tiskové konferenci prezident MOV Thomas Bach.

Po letošním Tokiu se další letní olympijské hry uskuteční v roce 2024 v Paříži a v roce 2028 v Los Angeles. Zájem o první volnou letní olympiádu vedle Brisbane vyjádřily například Budapešť, Dauhá, Indonésie nebo německá oblast Porýní a Porúří.

Kdy a kde budou příští olympijské hry?

Australská kandidatura s centrem v Brisbane má výhodu v tom, že řada budoucích olympijských sportovišť už existuje, v době her by zde mělo být příjemné počasí a má zkušenosti s pořádáním velkých sportovních akcí. V roce 2018 hostil australský stát Queensland Hry Commonwealthu.

V kurzu jsou cílené rozhovory

Cílené rozhovory s vybraným uchazečem jsou důsledkem změny v souboji o pořádání olympijských her, ke kterým MOV přistoupil v roce 2019. Už nejsou oficiální kandidátská města a rozsáhlé a drahé projekty a kampaň před volbou. Tuto cestu MOV zvolil v zájmu snížení nákladů a zjednodušení procesu. Řada uchazečů v poslední době v průběhu výběru odstupovala.

MOV místo po dalším posouzení komisí navrhne ke schválení vybraného zájemce, o kterém budou jeho členové hlasovat. Není jasné, kdy to v případě OH 2032 nastane. Bude záležet na vývoji jednání, ale Brisbane je velký favorit.

Ruští olympionici budou vystupovat pod zkratkou ROC

V Austrálii se největší sportovní svátek konal naposledy v roce 2000, kdy jej hostilo Sydney. Brisbane usilovalo o hry 1992, ale prohrálo s Barcelonou.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.