První olympijskou vítězkou ve freestyle BMX je Britka Worthingtonová

Premiérovými olympijskými vítězi ve freestyle BMX se v Tokiu stali Logan Martin z Austrálie a britská cyklistka Charlotte Worthingtonová. Zatímco Martin potvrdil v disciplíně park pozici největšího adepta na zlato, Worthingtonová předčila hlavní favoritku Hannah Robertsovou z USA.

Britka Charlotte Worthingtonová při jednom z triků.

Sedmadvacetiletý Martin byl nejlepší i v kvalifikaci a o vítězství rozhodl už v první ze dvou finálových jízd, v níž získal 93,30 bodu.

V druhé jízdě se úřadujícímu mistru světa dokázal nejvíce přiblížit veterán tohoto sportu Daniel Dhers z Venezuely, jenž si v 36 letech dojel pro stříbro (92,05). Bronz vybojoval Brit Declan Brooks.

Pětadvacetileté Worthingtonové se povedla vynikající druhá finálová jízda plná náročných triků včetně prvního 360 salta vzad provedeného v ženské soutěži. Od rozhodčích dostala 97,50 bodu a předstihla tak průběžně vedoucí trojnásobnou mistryni světa Robertsovou (96,10), která už nedokázala v druhé jízdě reagovat. Třetí skončila Švýcarka Nikita Duccarozová.

Dvoudenní olympijskou soutěž ve freestyle BMX tvoří celkově čtyři jízdy, dvě kvalifikační a dvě finálové. Jezdci a jezdkyně mají vždy 60 sekund na předvedení triků na trati s několika rampami. Freestyle je druhou disciplínou BMX pod pěti kruhy, od Pekingu 2008 je v olympijském programu závod v bikrosu.