Slovenský chodec Tóth po neúspěšné obhajobě triumfu na OH ukončil kariéru

6. srpna 2021 05:36 - Tokio

Slovenský chodec Matej Tóth po neúspěšné obhajobě olympijského prvenství v padesátikilometrovém závodě ukončil kariéru. Osmatřicetiletý exmistr světa dnes v Sapporu obsadil 14. místo a náročný závod dokončil podle svých slov jen proto, aby se rozloučil se ctí.

 

Feline Lim, Reuters

"Byl to jeden z nejtěžších závodů a asi bych ho ani nedokončil, kdybych neměl motivaci dojít do cíle a ukončit to se ctí," řekl slovenským médiím Tóth. Zejména ve druhé polovině závodu mu postupně docházely síly.

"Musel jsem se vyrovnat s tím, že nebudu bojovat o medaili. Jsem zklamaný, ale můžu se podívat každému do očí, že jsem udělal maximum," dodal.

Tóth je mistrem světa z padesátikilometrového závodu v Pekingu 2015 a dvojnásobným vicemistrem Evropy (2014 a 2018). Rok po triumfu na olympijských hrách v Riu de Janeiro čelil podezření z dopingu kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu a přišel o start na MS v Londýně, ale byl osvobozen. Na dalším šampionátu v Dauhá závod nedokončil a už po odkladu olympijských her kvůli pandemii koronaviru zvažoval konec kariéry. V cíli závodu v Sapporu ji definitivně uzavřel.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.