Živě

WHO: Je brzy odhadovat, jestli koronavirus ohrožuje OH v Tokiu

19. února 2020 10:07 - Ženeva

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje úvahy o ohrožení olympijských her v Tokiu kvůli koronaviru za předčasné. Sportovní megaakce má začít 24. července, což je zatím příliš daleko na to, aby se dalo odhadnout riziko jejich zrušení nebo přeložení. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i pořadatelé v uplynulých týdnech opakovaně ujišťovali, že epidemie s ohniskem v Číně největší sportovní svátek tohoto roku neohrozí.

 

Jae C. Hong, ČTK/AP

Ředitel krizových programů WHO Michael Ryan řekl, že se zatím neuvažuje o vydání nějakých doporučení směrem k olympiádě. S organizátory i představiteli MOV je organizace v pravidelném kontaktu od prosince, kdy se koronavirus v Číně začal šířit. "Pomáháme jim s posuzováním rizika. Budeme s nimi úzce spolupracovat v následujících týdnech a měsících," řekl Ryan agentuře AP.

Kvůli koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19 provázené horečkou a dýchacími problémy, byla v Číně zrušena řada sportovních akcí. O rok bylo odloženo halové mistrovství světa v atletice plánované na polovinu března, v termínu 19. dubna se neuskuteční Velká cena formule jedna v Šanghaji.

Koronavirus? Olympijské hry v Tokiu budou podle plánu, ujistili pořadatelé

Nejvíce postižená je pevninská Čína, kde se nakazilo přes 74.000 lidí a více než dva tisíce z nich nemoci Covid-19 podlehli. Největším ohniskem nákazy mimo Čínu je výletní loď Diamond Princess, která je od začátku února v karanténě v japonském přístavním městě Jokohamě. Úřady na ní dosud potvrdily 542 případů nákazy. Loď, která původně převážela kolem 3700 cestujících a posádky, dnes začali opouštět první cestující.

Bookmakeři sázkových společností zareagovali na nečekanou situaci spojenou s šířícím se koronavirem a v nabídce některých z nich lze sázet na to, zda se LOH uskuteční v původním termínu. "Sázky na možnost ANO v kurzu 1,40:1 dává na tikety šedesát procent tipérů. Možnosti NE v kurzu 2,68:1 věří čtyřicet procent sázkařů, což je docela dost," komentuje rozložení tipů Markéta Světlíková, tisková mluvčí společnosti Chance.
ČTK, Sport.cz

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..