Rubriky:

LOH 2020

Náhradní varianty? Tokio už je připouští. Možná i bez diváků a s obří ztrátou

22. března 2020 16:24 - Tokio

Je tu zřejmě konec oficiálních razantních tvrzení o tom, že olympiáda v Tokiu proběhne podle plánu. Pořadatelé se kvůli pandemii koronaviru připravují na možné odložení her. Podle zdrojů agentury Reuters už vznikají plány různých variant. Ve hře je i ta naprosto přelomová a těžko představitelná, že OH proběhnou bez diváků. MOV ani japonští pořadatelé nejprve zprávu nekomentovali, později připustili, že se bude jednat.

 

Athit Perawongmetha, Reuters

Mezinárodní olympijský výbor má podle zdrojů japonské televize NHK a agentury Kjódó dnes večer jednat o možném odložení her. Rozhodnutí se nicméně neočekává hned, ale zhruba do měsíce.

Pořadatelé vše zatím řeší v tichosti. Třebaže Mezinárodní olympijský výbor i japonská vláda oficiálně trvaly na původním termínu her 24. července až 9. srpna, dva zdroje blízké organizátorům řekly agentuře Reuters, že už vznikají scénáře různých možností odložení. S ohledem na pandemii se to dalo čekat.

Olympijská pochodeň dorazila do Japonska, slavnostní ceremonie se nekonala

"Byli jsme požádáni o simulaci variant odložení her. Proto vytváříme alternativní plány B, C, D podle doby, o jakou by se hry odložily," řekl jeden z nejmenovaných zdrojů. Součástí těchto plánů jsou podle něho i ekonomické dopady.

Odvolání her? Nejméně spravedlivé řešení, říká prezident MOV Bach

Druhý zdroj uvedl, že se uvažuje o odložení her o rok či dva, ale i o kratší dobu - měsíc nebo 45 dnů. "Rozhodnout se o tom ale každopádně musí co nejdříve, jinak náklady porostou," řekl.

Šíření nákazy v současnosti sportovní svět takřka zastavilo a kvůli omezeným možnostem přípravy sílí hlasy žádající odložení tokijských her. Prezident MOV Thomas Bach nicméně změnu termínu odmítá, i když i on v posledních dnech připustil, že MOV pracuje s různými scénáři.

Američtí funkcionáři podpořili MOV, na verdikt o Tokiu je čas

Japonsko doufá, že olympijské hry přilákají množství zahraničních turistů. Jednou z uvažovaných možností je však i konání soutěží bez diváků. To by znamenalo ztrátu 800 milionů dolarů (asi 20,5 miliardy korun) za 7,8 milionu vstupenek.

Náklady pořadatelů na OH v Tokiu jsou oficiálně 12,6 miliardy dolarů (322 miliard korun). Rekordní více než tři miliardy dolarů jsou od japonských sponzorů, mezi nimiž podle Reuters vzrůstá nervozita.

vap, ČTK, Sport.cz

Jak to podle vás dopadne s tokijskou olympiádou?


Časová osa: Letní olympijské hry 2020 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2020