Rubriky:

LOH 2020

Pořádat OH bez vakcíny na covid-19 by bylo složité, tvrdí lékař

28. dubna 2020 09:16 - Tokio

Prezident Japonské lékařské asociace Jošitake Jokokura je dalším z odborníků, kteří považují za velmi komplikované pořádat olympijské hry v Tokiu i příští rok, pokud nebude nalezena vakcína či lék na nemoc covid-19. Klíčová podle něj bude nejen situace v pořadatelské zemi, ale na celém světě.

 

twitter@BBCSport

"Neříkám, zda by Japonsko mělo nebo nemělo organizovat olympiádu, ale bude to těžké, pokud nebude vyvinuta efektivní vakcína," řekl Jokokura na tiskové konferenci. "Doufám ale, že vývoj vakcíny a léků půjde co nejrychleji," dodal.

Japonská vláda a Mezinárodní olympijský výbor se před měsícem dohodly na přeložení OH v Tokiu na příští léto. Japonští organizátoři několikrát zdůraznili, že 23. července až 8. srpna 2021 je nejzazší termín pořádání her: pokud by se OH za rok v létě konat nemohly, musely by být zrušeny. Dnes to zopakoval šéf organizačního výboru Joširo Mori pro deník Nikkan Sports.

Tokio 2020 se dostalo do sporu s MOV kvůli formulaci o financích

Ačkoli nový termín her je více než rok vzdálen, někteří experti už varovali, že ke zvládnutí celosvětové zdravotní krize nemusí tato doba stačit. O nutnosti mít před pořádáním globální akce typu OH efektivní vakcínu hovořili v minulých týdnech například přední světová viroložka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu či její japonský kolega Kentaro Iwata.

V Japonsku je aktuálně do 6. května vyhlášen stav nouze. V ostrovní zemi se dosud objevilo 13 576 potvrzených případů nákazy koronavirem a s nemocí covid-19 zemřelo 389 lidí. Šéf lékařské asociace ale varoval, že zvládnutí epidemie v Japonsku nebude pro pořádání her stačit. "Pokud dostaneme nákazu pod kontrolu jen v Japonsku, i tak bude složité olympiádu uspořádat, když pandemie neskončí na celém světě," uvedl Jokokura.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2020 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2020


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.