Rubriky:

LOH 2020

Američané nebudou trestat sportovce za politická gesta na OH

10. prosince 2020 18:47 - Colorado Springs

Americký olympijský a paralympijský výbor (USOPC) dal na doporučení své komise sportovců a oznámil, že nebude trestat jejich politické projevy na olympijských hrách. Politická či náboženská gesta pod pěti kruhy zakazuje pravidlo 50 olympijské charty, přičemž sílí hlasy, aby ho Mezinárodní olympijský výbor (MOV) upravil.

 

Julian Finney, Reuters

Volání sportovců po možnosti projevit názory na společenské dění i během olympijských soutěží zesílilo letos na jaře v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jež především v USA kritizuje rasismus ve společnosti a policejní brutalitu. K protestnímu hnutí se přihlásilo i mnoho sportovců z prestižních profesionálních soutěží, především basketbalové NBA.

Ještě loni přitom USOPC s odkazem na pravidlo 50 uložil dvěma sportovcům po Panamerických hrách v Limě za politická vyjádření na stupních vítězů napomenutí a roční podmínku. Šermíř Race Imboden poklekl a kladivářka Gwen Berryová zaťala ruku v pěst.

Coe podporuje právo sportovců na politická vyjádření během OH

Mezinárodní olympijský výbor na oprávněnosti pravidla 50 stále trvá. Oslovil nicméně světové sportovce pomocí průzkumu na toto i jiná témata a komise sportovců MOV využije tuto zpětnou vazbu k vydání svého doporučení. Výsledky se očekávají v prvním čtvrtletí příštího roku.

Nejslavnějším politickým protestem na olympijských hrách bylo gesto amerických atletů Tommieho Smithe a Johna Carlose v Mexiku 1968, kde na stupních vítězů podpořili zaťatou pěstí černošské hnutí Black Power. Oba byli na základě pravidla 50 posláni z her domů. V Mexiku také gymnastka Věra Čáslavská na protest proti okupaci Československa odvrátila při medailovém ceremoniálu hlavu od sovětské vlajky.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2020 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2020


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.