Prezident organizačního výboru si je jistý, že OH v Tokiu budou

2. února 2021 16:28

Prezident organizačního výboru Joširo Mori nepochybuje o tom, že se olympijské hry v Tokiu letos v létě uskuteční. Jedinou otázkou podle něj je, v jaké podobě se akce bude konat.

 

Takashi Aoyama, ČTK/AP

"Bez ohledu na to, jaká bude situace s koronavirem, hry uspořádáme," řekl dnes Mori kolegům z vládní Liberální demokratické strany. "Měli bychom se přenést přes otázku, zda hry budou, či nikoli, a místo toho diskutovat o tom, jak je zorganizovat," dodal bývalý japonský premiér.

Mori reagoval na spekulace, že vzhledem k pokračující koronavirové pandemii hrozí již jednou odloženým tokijským hrám zrušení. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nicméně trvá na tom, že OH s 11 tisíci sportovci, desítkami tisíc rozhodčích, funkcionářů, novinářů, televizních pracovníků, sponzorů a hostů 23. července začnou.

Mezinárodní sportovní federace by případné zrušení OH přežily

O tom, zda se budou hry konat s diváky, se rozhodne na jaře. Podle agentury AP je pravděpodobné, že minimálně zahraniční fanoušci v Tokiu nebudou.

Budou hry znovu odloženy?

Jedním z úkolu organizátorů bude také přesvědčit samotné Japonce, že OH budou bezpečnou akcí. Nedávné průzkumy ukázaly, že až 80 procent obyvatel ostrovní země se domnívá, že by hry měly být - nebo budou - znovu odloženy či zrušeny.

Japonský premiér Jošihide Suga dnes prodloužil do 7. března nouzový stav vyhlášený kvůli covidu-19 v Tokiu a devíti dalších oblastech. Počty nově nakažených v metropoli i zbytku země od začátku ledna poklesly, ale nemocnice jsou stále zaplaveny vážnými případy.

Spekulace nám nepomáhají, řekl Bach ke hrám v Tokiu

"Největší problém je, jak nyní japonský lid vnímá olympiádu. A druhý problém je, jak pokračovat s přípravami na hry a mezitím bojovat s koronavirem. Na tyto dvě věci se musíme soustředit nejvíce," řekl Mori.

Organizátoři a MOV mají ve středu zveřejnit detailní soubor pravidel pro pobyt v Japonsku. Sportovci, funkcionáři či členové mezinárodních sportovních federací se z něj mají dozvědět vše o testování v dějišti her, o dodržování odstupů a o dalších bezpečnostních pravidlech chování v hostitelské zemi her.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Patička stránky: