Zahájení olympijské štafety se ve Fukušimě uskuteční bez diváků

15. března 2021 12:38 - Tokio

Slavnostní zahájení olympijské štafety se 25. března ve Fukušimě uskuteční kvůli koronaviru bez diváků. Oznámili to pořadatelé her v Tokiu, kteří plánovali, že ceremoniál budou moci navštívit tři tisícovky lidí. Místo toho bude k dispozici jen internetový přenos.

 

Denis Balibouse, Reuters

Olympijský oheň je v Japonsku už od loňska, ale štafeta tehdy nezačala, protože krátce před jejím plánovaným začátkem byly OH kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy. Měly by se uskutečnit letos v létě a vzhledem k pokračujícímu šíření covidu-19 je Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i pořadatelé plánují za mimořádných hygienických opatření.

Problematická je i tradiční štafeta, která by měla zamířit do všech 47 prefektur. Na slavnostní zahájení se diváci nedostanou, ale pořadatelé dosud počítají s tím, že Japonci budou mít možnost sledovat běžce s olympijskou pochodní v ulicích.

MOV přijal 15 reforem, jež mají pomoci k větší atraktivitě OH

Lidé ale budou muset nosit roušky, dodržovat rozestupy a budou mít zakázáno hlasitě skandovat, aby se zamezilo šíření koronaviru. Povolené je jen tleskání a povzbuzování zakoupenými pomůckami. Pořadatelé doporučili navštěvovat jen místa v okolí svého bydliště a vyhradili si právo v případě přílišného shlukování lidí takový úsek štafety vynechat.

Během deseti dní, které zbývají do zahájení olympijské štafety, by se mělo rozhodnout o přítomnosti zahraničních fanoušků na OH v Tokiu. Agentura Kjódó už minulý týden uvedla, že japonská vláda jejich příjezd zakázala kvůli obavám obyvatel země z rozšíření koronaviru a jeho různých mutací. Předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová ale tvrdí, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.