Živě

Otřesený předseda ČUS Jansta vyzývá k podpoře sportovců

23. července 2021 17:20 - Praha

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta uvedl, že koronavirovou kauzu českého týmu na olympijských hrách v Tokiu nemůže vyšetřovat Český olympijský výbor (ČOV), který podle jeho slov chyboval, nýbrž hygienici a představitelé sportovních svazů. Zároveň vyzval ke zklidnění situace a podpoře sportovců. Vyšetřováním letu, na jehož palubě byli všichni pozitivně testovaní, už se zabývá pražská hygienická stanice.

 

Petr Hloušek, Právo

"Chyby v preventivních opatřeních ČOV zazdily mnohaletou práci části sportovců, jejich trenérů, realizačních týmů a jednotlivých svazů či klubů. Doteď jsem z toho otřesený a je mi to obrovsky a upřímně líto," uvedl v tiskové zprávě Jansta, zároveň předseda České basketbalové federace.

Před slavnostním zapálením ohně se v české výpravě objevilo šest případů pozitivních testů na covid-19. O start na hrách přišli plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, silniční cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Šanci nastoupit ještě má beachvolejbalista Ondřej Perušič. Všechny přepravil do Japonska letecký speciál a pozitivní test měli i trenér plážových volejbalistek Simon Nausch a jako první hned po příletu lékař tenistek Vlastimil Voráček.

Naočkovaných Čechů na hrách v Tokiu je 80 procent, podobně jako Američanů

"Trvejme na důsledném prošetření chyb. Nic podobného se už nesmí nikdy opakovat," řekl Jansta. Případ už vyšetřují předseda ČOV Jiří Kejval s místopředsedou Filipem Šumanem a dohlížet na průběh má ombudsman ČOV Alexander Károlyi. "Je jasné, že vzniklý problém nemůže objektivně prošetřit a vyhodnotit komise ČOV v čele s Jiřím Kejvalem, který za nastavení podmínek pro české olympioniky jako jediný statutární zástupce nese za vše zodpovědnost," řekl Jansta.

Kaderka trvá na tom, že Voráčkovu nominaci do Tokia tenisový svaz neschvaloval

"Vzniklou situaci by měli vyhodnotit především hygienici a představitelé sportovních svazů, které olympijskému výboru připravené sportovce svěřily," konstatoval Jansta.

A inkriminovaným letem už se na základě pověření ministerstva zdravotnictví zabývá Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). "Je v úzkém kontaktu s Českým olympijským výborem a aktuálně sbírá potřebné podklady související s předmětnou cestou. Jedná se o detailní zjištění podmínek přepravy, za kterých letecký transport probíhal. Pražskou hygienickou stanici dále bude zajímat, zda došlo k dodržení podmínek transportu stanovených samotným ČOV," uvedla hygienická stanice na sociálních sítích. "HSHMP současně analyzuje informace o testech provedených před zahájením cesty. Prověří se rovněž možný kontakt posádky letadla s cestujícími."

Oheň zažehla Ósakaová! Satoranský byl nadšený, Kvitová i dojatá. Co jí vzkázala ruská hvězda?

Jansta zároveň vyzval k uklidnění a podpoře sportovců. "Kteří mohou být z vývoje událostí již nadmíru nervózní. Změňme atmosféru ostudy v povzbuzování a podporu! Nehoňme se teď za viníky situace vzniklé v českém týmu. Věnujme prostor sportovcům, kteří jsou připraveni bojovat za Česko na jedné z nejvíce sledovaných světových akcí. Připravovali se na tuto několik let. Nechci, aby jim jejich velkou chvíli a příležitost zkazil tento covidový průšvih," uvedl Jansta.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..