Živě

Šavlista Szilágyi má jako první šermíř třetí olympijské zlato

24. července 2021 14:21 - Tokio/Praha

Maďarský šavlista Áron Szilágyi obhájil v Tokiu zlatou medaili z Londýna i Ria de Janeiro. Tři individuální tituly z olympijských her získal jako první šermíř v historii. Soutěž kordistek vyhrála Číňanka Sun I-wen a po stříbru a bronzu z Ria de Janeiro zkompletovala olympijskou medailovou sbírku.

 

Maxim Shemetov, Reuters

Jednatřicetiletý Szilágyi prošel turnajem s naprostým přehledem, jen semifinálovém soupeři Sandrovi Bazadzemu z Gruzie umožnil zaznamenat alespoň deset bodů (15:13). Ostatní deklasoval, včetně finálového soupeře Luigiho Samaleho z Itálie, kterého porazil 15:7. Bronz obhájil Korejec Kim Čung-hwan, který má ve sbírce ještě týmový olympijský titul z roku 2012.

"Jedna z mých prvních myšlenek byla: 'Tomu nevěřím, to není možné, tohle není realita, to je jen sen'," popsal Szilágyi své pocity po zisku třetího zlata. "Myslím, že budu potřebovat pár týdnů, možná i měsíců, abych pochopil, co se tu stalo," dodal.

Olympijské hry Tokio 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Szilágyi napodobil italskou hvězdu Valentinu Vezzaliovou, jež obdobný hattrick zaznamenala ve fleretu v letech 2000 až 2008. Pod pěti kruhy Szilágyi utrpěl jedinou porážku v roce 2008 v Pekingu, kde skončil patnáctý. Z velkých akcí má ale v individuální soutěži zlatou medaili už jen z mistrovství Evropy 2015. Na světových šampionátech získal jediný bronz z roku 2013, ale také dalších sedm týmových medailí včetně zlata z roku 2017.

Devětadvacetiletá Sun I-wen při obhajobě bronzu porazila ve finálovém duelu rumunskou soupeřku Anu Marii Popescuovou, jež zopakovala stříbro z Pekingu. Minule v Riu byla šestatřicetiletá Popescupová členkou vítězného rumunského týmu, který tehdy ve finále porazil Číňanky se Sun I-wen v sestavě. Bronz v Tokiu získala exmistryně Evropy Katrina Lehisová z Estonska.

Po zisku zlata přemohly Sun I-wen emoce, protože před hrami čelila těžkému dilematu. Dozvěděla se totiž, že její otec je smrtelně nemocný, a nebylo jisté, zda ho ještě uvidí, protože bude muset po návratu do Pekingu strávit několik dnů v karanténě. "Bylo hodně pravděpodobné, že ho už po soutěži v Tokiu neuvidím. Ale naštěstí je stále naživu. Pořád s rodinou doufáme," řekla plačící šampionka čínským médiím.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Šerm:
Muži - šavle:
Finále:
Szilágyi (Maď.) - Samele (It.) 15:7,
o 3. místo:
Kim Čung-hwan (Korea) - Bazadze (Gruz.) 15:11,
další pořadí:
5. O Sang-uk (Korea)
6. Ibragimov (Rus.)
7. Berre (It.), 8. Pakdaman (Írán).
Ženy - kord:
Finále:
Sun I-wen (Čína) - Popescuová (Rum.) 11:10,
o 3. místo:
Lehisová (Est.) - Murtasajevová (Rus.) 15:8,
další pořadí:
5. Kong Man Wai (Hongkong)
6. Isolaová (It.)
7. Běljajevová (Est.)
8. Fiamingová (It.)
ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..