Živě

Víceboj gymnastek na olympiádě v Tokiu ovládla Američanka Leeová

29. července 2021 15:14 - Tokio
(Aktualizováno: 29. července 2021 15:33)

Olympijskou vítězkou ve víceboji se stala americká sportovní gymnastka Sunisa Leeová. Na trůnu nahradila hvězdnou krajanku Simone Bilesovou, která kvůli ochraně duševního zdraví nakonec v Tokiu nestartovala.

 

Dylan Martinez, Reuters

Osmnáctiletá Leeová získala 57,433 bodu a po triumfu v soutěži družstev vybojovala na letošních hrách druhou medaili. Druhá skončila Brazilka Rebeca Andradeová a stala se první olympijskou medailistkou ve víceboji z Jižní Ameriky. Bronz získala Ruska Angelina Melnikovová.

Leeová prodloužila nadvládu amerických gymnastek ve víceboji, který reprezentantky USA ovládly na pátých hrách za sebou. Její triumf z tribuny sledovala i čtyřnásobná olympijská šampionka Bilesová, jenž kvůli psychickým problémům odstoupila z úterní soutěže družstev.

"Byla škoda, že tu nemohla být se mnou na ploše, ale už jen to, že byla v hale, mi pomohlo. Vždycky byla mojí inspirací a někým, koho si vážím," řekla Leeová. Přiznala, že se zlatou medailí před olympiádou nepočítala. "Šla jsem do soutěže s tím, že budu bojovat o stříbro. Cítila jsem pak na sebe velký tlak. Celou sezonu jsem za ní (Bilesovou) byla druhá, tak jsem věděla, že lidé budou tak trochu na mě spoléhat," konstatovala.

Nejmladší členka amerického týmu přitom chtěla s gymnastikou nedávno skončit. Prožila si složité období, protože před dvěma lety její otec částečně ochrnul po pádu ze žebříku, během pandemie koronaviru ztratila dva členy rodiny a vloni si navíc zlomila nohu. "Takže když teď řeknu, že jsem zlatá olympijská medailistka, zní to šíleně. Jak z jiného světa," řekla.

O životní úspěch se bezprostředně po soutěži podělila prostřednictvím moderní technologie s rodiči, kteří sledovali její snažení v Minnesotě. Oba jsou uprchlíky z Laosu a příslušníky etnické skupiny Hmongů. "Poplakali jsme si do telefonu. Řekla jsem jen: 'Dokázala jsem to' a začali jsme brečet. Otec mi před závodem řekl, ať tam nechám maximum a nekoukám se na body, protože už tehdy jsem byla v jejich srdcích vítěz," dodala.

Sportovní gymnastika:
Ženy - víceboj:
1. Leeová (USA) 57,433 b.
2. Andradeová (Braz.) 57,298
3. Melnikovová 57,199
4. Urazovová (obě Rus.) 56,966
5. Murakamiová (Jap.) 56,032
6. Derwaelová (Belg.) 55,965
7. Tchang Si-ťing (Čína) 54,498
8. Careyová (USA) 54,199
...v kvalifikaci 73. Holasová (ČR) 47,132
ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..