Živě

První Čech na Olympijském stadionu? Hrozné naštvání, pak radost!

30. července 2021 06:46 - Tokio

Prošel si během pár sekund pěknou škálou emocí. Překážkář Vít Müller se jako první český atlet představil na tokijském Olympijském stadionu. A úspěšně! Po chvíli čekání se mohl radovat z postupu do nedělního semifinále.

 

Aleksandra Szmigiel, Reuters

Když přišel po rozběhu do útrob stadionu, organizátoři a dobrovolníci mu stejně jako všem atletům zatleskali. Ústa měl překrytá nezbytnou rouškou, pro sportovce po výkonu nic příjemného.

„Dávají nám je už před během, kdy je člověk vynervovaný a potřebuje dýchat, aby okysličil organismus. Není to nic extra, ale na mezinárodních závodech to tak teď chodí, tak se s tím musíme vypořádat," říkal smířeně.

Olympijským vítězem na skifu je překvapivě Řek Ntuskos, Fleissner šestnáctý

Rodák z Nymburka se v posledním z kvinteta rozběhů na 400 m překážek držel na poslední postupové čtvrté pozici, jenže v posledních metrech se přes něj přehnal Nizozemec Nick Smidt, o čtyři setiny. „Byl jsem naštvanej, ale hrozně," přiznával Müller obavy, že si nechal postup utéct mezi prsty.

Vít Müller zdolává překážku v rozběhu na 400 m překážek na olympijském stadionu v Tokiu.

Morry Gash, ČTK/AP

Po chvíli čekání ale na světelné tabuli naskočilo malé q označující postup na čas. „Strašná úleva," hlásil Müller, jenž prošel s výkonem 49,59 s jako poslední.

Postupem do semifinále navázal na své vystoupení z předloňského světového šampionátu v Dauhá. „Odjížděl jsem sem na 35. místě v žebříčku a v semifinále je 24 překážkářů, takže určitě je to úspěch," mohl se pochválit.

Pro něj má čtyřiadvacetiletý atlet s čerstvým osobním rekordem 49,26 s smělý cíl. „Přijel jsem sem s tím, že bych chtěl běžet pod 49 sekund. Tak uvidíme, kolik zbylo sil," předsevzal si. Výkon začínají čísly 48 zvládl v české historii jen národní rekordman Jiří Mužík.

O medaile se bude ale bojovat s ještě výrazně lepšími časy, však čtvrtka překážek je jedním z největších taháků olympijského programu. Díky světovému rekordmanovi Karstenu Warholmovi, ale i jeho vyzyvatelům v čele s Američanem Raiem Benjaminem. Může hvězdného Nora porazit?

„Myslím, že ne. Warholm je lev, spíš ho Benjamin nakopne a klidně ještě o dvě desetiny může stáhnout svůj světový rekord," čeká Müller atak výkonu 46,70 s z letošního Osla.

Michal Osoba (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..