Živě

Krpálkova nezlomná vůle cestou na judistický Everest

31. července 2021 00:22 - Tokio

I v tvářích ostřílených bojovníků se zračilo dojetí. Ikonická judistická hala Budokan byla svědkem historické chvíle a Lukáš Krpálek byl její ústřední postavou. A spolu s trenérem Petrem Lacinou si český bojovník patřičně užíval chvíle triumfu.

 

Ondřej Deml, ČTK

V první reakci na zlatý ippon Krpálek rozběhl a hupsnul svému kouči do náruče. „Když na mě skočil, tak jsem kvitoval, že jsem byl během našeho pobytu každý den v posilovně," usmíval se Lacina po střetu se 111 kilogramy živé váhy. „Varianta, kdy nosil po hale on mě, byla lepší," vyprávěl se smíchem.

Co si sehraná dvojice v první chvíli stačila říct? „Zakřičeli jsme si, že jsme to dokázali a že je to neskutečný. A taky...," zlomil se Lacinovi hlas dojetím. „Taky mi Lukáš říkal, že mi moc děkuje. To, co dokázal, je asi úplně nejvýš. Jen Japonec Nomura se pyšní třemi zlatými olympijskými medailemi. Což ještě může mistr Krpálek dokázat," má jasno kouč českého šampiona.

Krpálek i se zraněným prstem dokázal, co nikdo jiný. Jen tak mi to nedojde, říkal po dalším zlatu

Přímo v hale Krpálkovi aplaudovali členové české výpravy, závodníci ostatních zemí a vstoje mu vzdávali hold i oficiální zástupci juda. Mezi nimi nechyběl ani český viceprezident Evropské unie juda Michal Vachun. „Úkol, který před sebou Lukáš měl, byl zdánlivě nezdolatelný. Judistický Everest. Byla tu největší esa, sestava, která se málokdy v historii sejde. Tento moment je něco neskutečného pro popularitu juda nejen u nás, ale i ve světě," líčil bronzový medailista z ME v Madridu v roce 1965.

„Byl to neopakovatelný zážitek. Každá ze čtrnácti judistických medailí je obrovský úspěch a zaslouží obrovskou úctu. Ale tohle je něco výjimečného. Pro všechny. Lukáš ukázal obrovskou morální sílu a schopnost jít si za svým. Ukazuje to, co třeba mnohým šampionům chybí. Nezlomnou vůli, nezdolnou energii, kterou ze sebe dostane," dodal Vachun.

Pavel Novotný (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..