Živě

Ondrovy bolístky hojí dredatý čaroděj

2. srpna 2021 17:03 - Tokio

Harmonicky spojuje západní způsob péče o pohybový aparát s východní tradicí. Fyzioterapeut Pavel Vích se na hrách v Tokiu stará o fyzickou pohodu Adama Ondry a s tělem světového lezeckého esa dělá hotové čáry.

 

Instagram @adam.ondra

Bylinky, akupresura, reflexní terapie, akupunktura, moxování rozžhavenou tyčinkou z pelyňku, baňkování, fasciové techniky, které se překrývají s klasickou fyzioterapií... To je jen kusý náhled do alternativních metod, které dredatý svéráz už řadu let na Ondrovi praktikuje. „Že mi říkají čaroděj? Já tak vystupuju! Jsem šarlatán a šmytec," smál se v Tokiu při rozhovoru pro Právo.

Vích přenesl svůj zájem k fyzioterapii po absolvování stavební fakulty a později svůj obzor rozšířil i východním směrem. „Půl roku jsem vstřebával ajurvédu v Indii, v Česku jsem studoval čínskou medicínu. Každá technika má svoje limity a musíte vědět, jaký nástroj a na co funguje. Třeba tady v Tokiu nám parádně pomohla akupunktura vyřešit jet lag," nedělá rozdíl mezi alternativou a oficiálním proudem západní medicíny.

Ondra si v tokijské prádelně namíchá koktejl z magnézia

Cestu k Ondrovi mu otevřela letitá známost z lezecké subkultury a chuť si nově nabyté znalosti vyzkoušet. „Chtěl jsem si vybrat někoho, kdo jde na hraně a systematicky trénuje. Adam navíc dává skvělou zpětnou vazbu, protože vnímá své tělo v dokonalých mikrodetailech. Zkusili jsme to a oba jsme byli překvapení, jak moc to zabralo. Postupem času jsme začali spolupracovat víc a víc," přiblížil Vích.

Cílem je, aby lezec spadl, říká český stavěč cest pro Ondru a spol.

Jedním dechem ale dodává, že za Ondrovými úspěchy nestojí zdaleka sám. „Adam byl z fyzioterapeutického pohledu pole neorané. Měl určité specifické nedostatky z důvodu svého somatotypu. Bolela ho záda, trapézy... I z toho důvodu se u něj vystřídalo víc odborníků. Nejvíc to oddřela Gábina Vráblíková, u níž Adam absolvoval terapie denně. Nebo Simona Kůrková, ale také ajurvédský masér ze Srí Lanky, jehož práce zabere třeba šest hodin v kuse. Z toho pak vznikla procedura, díky které se Adam posunul hodně daleko. Pro nás až neuvěřitelně," dodal Vích.

Pavel Novotný (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..