Živě

Olympijský řád dostane nezvykle i japonský premiér a tokijská guvernérka

8. srpna 2021 07:47 - Tokio

Olympijský řád na závěr her v Tokiu obdrží nejen nejvyšší představitel organizačního výboru, jak bývá zvykem. Kromě Seiko Hašimotové budou stejně vyznamenáni i japonský premiér Jošihide Suga a tokijská guvernérka Juriko Koikeová. Mezinárodní olympijský výbor se je podle předsedy Thomase Bacha rozhodl ocenit za podporu, jakou japonské úřady poskytly olympijským hrám v době koronavirové pandemie, kvůli níž musela být akce o rok odložena.

 

Edgar Su, Reuters

Hašimotová převzala vedení organizačního výboru letos v únoru, kdy nahradila Jošira Moriho, jenž odstoupil kvůli svým výrokům znevažujícím ženy. Bývalá cyklistka a rychlobruslařka se už předtím na přípravách podílela coby ministryně pro olympijské a paralympijské hry. Suga, který stojí v čele vlády necelý rok, olympiádu dlouhodobě podporoval navzdory výhradám veřejnosti, jejíž část měla obavy z masivního rozšíření koronaviru.

Odložení her podle dřívějších odhadů vyjde Japonce na 294 miliard jenů (v přepočtu zhruba 61 miliard korun). O dodatečné náklady se podělí vláda, organizační výbor a Tokio.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..