Živě

Kompenzace za koronavirus na OH budou po ČOV žádat i stolní tenisté

16. srpna 2021 16:16 - Praha

O kompenzacích za nákazu koronavirem na olympijských hrách hodlají s Českým olympijským výborem (ČOV) jednat i stolní tenisté. Do konce srpna vyčíslí škody způsobené pozitivním testem Pavla Širučka, který stejně jako další pozitivně testovaní členové české olympijské výpravy letěl speciálem. Širuček nemohl zasáhnout do olympijského turnaje a jeho nákaza poznamenala i výkony Hany Matelové a Lubomíra Jančaříka, kteří byli označeni za blízké kontakty.

 

Twitter

Museli kvůli tomu opustit olympijskou vesnici a nesměli před svými zápasy trénovat, připomněla Česká asociace stolního tenisu. "Všichni tři hráči si namísto vrcholného olympijského zážitku prožili velmi krušné chvíle jak po sportovní, tak po lidské stránce," uvedl v tiskové zprávě předseda asociace Zbyněk Špaček.

Každý neodehraný zápas podle výkonného výboru asociace znamenal snížení medializace, což bude mít negativní dopad na zájem sponzorů i snahu o zvýšení popularity stolního tenisu v Česku. Svaz se navíc obává, že získá v budoucnu nižší státní dotace, pro které jsou výsledky na vrcholné akci jedním z parametrů. "V těchto oblastech se cítíme nejvíce poškozeni. Ustanovili jsme pracovní skupinu, která má za úkol vyčíslit výši finanční újmy, a to do konce srpna. Následně se obrátíme na ČOV a v plně korektním a fair play duchu zahájíme vyjednávání o možných kompenzacích," uvedl Špaček.

Trable s covidem zasáhly při olympiádě i basketbalisty

Stolní tenisté hodlají postupovat obdobně jako volejbalový svaz, který se cítí poškozen kvůli pozitivním případům v obou elitních beachvolejbalových párech. U Ondřeje Perušiče byl covid-19 odhalen den po příletu, takže společně s Davidem Schweinerem mohli se zpožděním do OH naskočit, ale ze skupiny nepostoupili. Pozitivně testovaná Markéta Nausch Sluková o olympijské loučení po boku Barbory Hermannové přišla úplně.

Předseda ČOV Jiří Kejval během tiskové konference

Vlastimil Vacek, Právo

Událostmi kolem problematického letu se zabývají vedení ČOV, což ostře kritizoval předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, i hygienici. Vyšetřování zatím nebylo uzavřeno. Jak je možné, že se při dodržování opatření před odletem dostal na palubu pozitivní člověk, zatím není jasné. Jako první měl bezprostředně po příletu pozitivní test lékař Vlastimil Voráček, který nebyl očkován. Právě v jeho okolí se podle informací v médiích po odletu do Tokia objevily v Česku pozitivní případy.

Výkonný výbor asociace stolního tenisu žádá po ČOV úplně a pravdivé vyšetření této události. "Členové výkonného výboru v žádném případě nechtějí dále vyhrocovat už tak silný mediální tlak v souvislosti s 'covidovou kauzou'. Zároveň považují za svou povinnost se zodpovědně za své sportovce a tím i za celý český stolní tenis postavit," doplnil svaz.

Předseda ČOV Jiří Kejval minulý týden na tiskové konferenci uvedl, že olympijský výbor je ochoten o kompenzacích s dotčenými svazy a zástupci sportovců jednat. Jejich přiznání ale bude záležet na tom, zda to umožní podmínky smluv, které ČOV uzavřel s olympioniky a svazy.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..