Živě

Neffová je zpátky, pro titul olympijské vítězky si dojela i s nefunkční slezinou

27. července 2021 20:11 - Tokio

Velký návrat na výsluní po hodně dlouhé cestě má za sebou cyklistická hvězda Jolanda Neffová. Veskrze vždy usměvavá a dobře naladěná Švýcarka si prožila své, když v prosinci 2019 před vánočními svátky během projížďky na biku v Severní Karolíně spadla ve vysoké rychlosti a skončila v hromadě větví. Následovala cesta záchrankou do nemocnice kvůli vnitřnímu krvácení ve slezině a dlouhá doba rekonvalescence. Formu do olympijského Tokia ale dokázala načasovat dokonale a odměnou je jí zlatá medaile z cross country.

Christophe Ena, ČTK/AP

Osmadvacetiletá Neffová přidala právě v roce 2019 k titulu světové šampionky v cross country ještě další cennou individuální medaili, když si vyjela na mistrovství světa stříbro. S blížícím se novým rokem však měla úplně jiné starosti. Vedle sleziny měla poraněné i plíce a zlomené žebro. O slezinu málem přišla, když chtěl lékařský tým touto cestou zabránit masívnímu vnitřnímu krvácení.

Vše tehdy nakonec vyřešila tzv. embolizace, kdy lékaři poraněné krevní cévy sleziny ucpali přes nožní tepnu a krvácení tím zastavili. Pro imunitní systém důležitá slezina tehdy Neffové zůstala, byť nefunkční. Její kariéru to však neohrozilo. A před sebou měla sen o velkém triumfu.

Odklad her kvůli boji s koronavirem jí dal dostatečný prostor na přípravu, aby vylepšila šesté místo z Ria de Janeiro, které opouštěla zklamaná. Tentokrát slavila triumf. A fantastickým výkonem na náročné trati v nelehkých klimatických podmínkách nenechala nikoho na pochybách, že je definitivně zpátky ve své nejlepší formě.

Švýcarská nadvláda! Cyklistky obsadily první tři místa, Čábelická ztratila

"Věděla jsem, že to bude strašně moc těžký a opravdu tvrdý závod. Na trati byly strmé výjezdy a ty podmínky byly vážně náročné. Navíc se ještě dnes ráno změnily s deštěm. Měli jsme ale ještě hodinu času, abychom jim přivykly," řekla Neffová na tiskové konferenci.

Zlaté opojení pro ni muselo být o to větší s ohledem na problémy, jimiž si v období mezi olympiádami prošla. "Je to něco úžasného. Teď jen doufám, že se v nějaký moment neprobudím a nezjistím, že to byl pouze sen. Mým cílem pro dnešek bylo si to na trati pořádně užít. A to se mi také podařilo," prohlásila Neffová.

"Po celý závod se mi dařilo držet dobrý rytmus, všechny technické sekce jsem navíc zvládla projet naprosto perfektně. Byl to opravdu moc dobrý závod s neskutečným výsledkem pro celý náš tým," připomněla Neffová stříbro a bronz krajanek Siny Freiové a Lindy Indergandové.

"Někdo mi před závodem řekl, že ať vyhraje kdokoliv, bude tím opravdovým a zaslouženým šampionem, protože tenhle závod vyžadoval um opravdu dobře řídit své kolo - bylo zapotřebí dobré techniky, ale potřebovali jste k úspěchu i všechno ostatní," připomněla Neffová. "Jsem neskutečně šťastná, že jsem vyhrála v tento den a ne téhle trati. Po odložení olympiády o rok jsme dělali absolutně všechno právě pro tenhle závod," dodala.

Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.