Vynechte boj o Peking! Ze zámoří jdou zlé zprávy, bude olympiáda znovu bez hvězd NHL?

13. srpna 2021 10:37 - New York/Praha

Už za 175 dní odstartují v Pekingu zimní olympijské hry a stál není jasné, jestli se hokejového turnaje pod pěti kruhy budou moci zúčastnit i ty největší hvězdy působící v NHL. Vedení soutěže sice v rozpisu své sezony pro olympiádu udělalo dvoutýdenní přestávku, to ale ještě nic neznamená. A velkým problémem ohledně startu Pastrňáka, McDavida, Ovečkina a spol. může být pojištění hráčů proti nákaze koronavirem.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Až na jednu věc, kterou je pojištění hráčů z hlediska covidu, je všechno domluveno. To znamená, pokud hráči přiletí z olympiády a nebudou moct například čtrnáct dní působit v klubu. Přijdou o peníze a kluby přijdou o peníze. Zatím je problém tohle obecně pojistit," uvedl už před více než dvěma týdny generální sekretář Českého hokeje Martin Urban s tím, že Mezinárodní hokejová federace (IIHF) již na případné kompenzace vyčlenila pět milionů dolarů.

Informace, se kterou nyní přichází respektovaný novinář Larry Brooks z NY Post, však moc povzbudivé nejsou, přestože většina samotných hráčů spíše věří, že narozdíl od posledních ZOH v jihokorejském Pchjongčchangu nakonec budou moci v Pekingu startovat.

Podle něj Hráčská asociace (NHLPA) upozornila hráče, že vedení soutěže nebude hráčům platit pojištění proti covidu na hrách v Pekingu, ani na kvalifikačním turnaji. „Stanovisko ligy je takové, že hráči nebudou dostávat plat za zápasy, které (v NHL) vynechají kvůli koronaviru, pokud se jím nakazí na olympijském turnaji," napsal Brooks na svém Twitteru.

NHLPA se podle něj obrátila na IIHF, ta jí ale oznámila, že jednotlivé svazy zúčastněných národních týmů pojistku platit nehodlají.

„Takže v tuto chvíli NHPLA ´důrazně doporučuje´ hráčům, aby se neúčastnili olympijské kvalifikace," dodal Brooks. Olympijská kvalifikace se týká třeba Slovenska... Jak tomu bude v případě samotného turnaje v Pekingu, zatím není jasné, protože jednání stále probíhají.

Co brání startu hokejistů z NHL na olympiádě? Svaz promluvil

Češi se v jedné ze tří čtyřčlenných základních skupin olympijského turnaje v Pekingu mají utkat s Olympijskými sportovci z Ruska, Švýcarskem a jedním ze čtyř vítězů kvalifikačního turnaje.

škv, Sport.cz

Časová osa: Zimní olympijské hry 2022 v Pekingu

Filtr článků - ZOH 2022


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.