Rubriky:

Atletika

Bývalá atletka Jonesová jde na šest měsíců za mříže

11. ledna 2008 18:23 - WHITE PLAINS

Bývalá americká atletka Marion Jonesová jde na šest měsíců za mříže. V pátek ji na půl roku do vězení poslal soud ve White Plains kvůli tomu, že lhala o své dopingové minulosti a kryla zapletení svého někdejšího partnera Tima Montgomeryho v kauze s falšováním šeků.

Někdejší slavná běžkyně a skokanka do dálky Jonesová je tak podle agentury SID první sportovní hvězdou, jež byla odsouzena v souvislosti s dopingem k trestu vězení. Dvaatřicetiletá matka dvou malých dětí bude navíc po vypršení trestu dva roky v podmínce a musí absolvovat 400 hodin veřejně prospěšných prací.

"Vaše prohřešky byly velmi vážné. Nebyla to jen jedna chyba, ale série pokusů překročit zákon. Nikdo nemá právo nemluvit pravdu. Tohle není pro vás a vaší rodinu šťastný den," uvedl ve své závěrečné řeči soudce Kenneth Karas.

Jonesová loni v říjnu přiznala, že v roce 2003 lhala federálním vyšetřovatelům, když popřela užívání steroidů. V šokujícím prohlášení oznámila, že dopovala v době olympijských her v Sydney 2000, na nichž získala tři zlaté a dvě bronzové medaile. Cenné kovy po svém přiznání vrátila.

Šestiměsíční trest měl být tím nejpřísnějším možným

Druhá lež pocházela z roku 2006, kdy Jonesová podávala informace k šeku na 25 000 dolarů. Při výslechu popřela, že šek pocházel od jejího tehdejšího partnera a otce jejího mladšího syna Montgomeryho, jenž byl potrestán za doping a navíc je spolu s dalšími jedenácti lidmi souzen v případu falšování šeků.

Po dohodě s vyšetřovateli měl být právě šestiměsíční trest tím nejpřísnějším možným, ona a její právníci se ovšem snažili soudce přesvědčit, aby vynesl podmíněný trest. "Ano, udělala jsem chybu, že jsem lhala. Přiznala jsem obě své lži a snad ne moc pozdě na to, abyste se mohl zachovat milosrdně," uvedla v pátek ještě před svým odsouzením v emocionálním prohlášení plačící Jonesová.

K rozsudku se poté bývalá účastnice ostravské Zlaté tretry vyjádřila po boku se svým manželem Obadelem Thompsonem, sprinterem z Barbadosu. "Respektuji rozhodnutí soudu a upřímně doufám, že se lidé poučí z mých chyb," řekla Jonesová, jejíž všechny atletické výsledky od roku 2000 byly vymazány z historických tabulek a mezinárodní atletická federace po ní požaduje vrátit 700 000 dolarů prize money. Někdejší milionářka ale už dříve ohlásila bankrot.

V souvislosti s falšováním šeků a praním špinavých peněz byl několik hodin po Jonesové odsouzen její bývalý trenér z univerzity Steve Riddick. Olympijský vítěz ze štafety 4x100 metrů v Montrealu 1976 dostal trest na pět let a tři měsíce.

Milníky v kariéře americké atletky Marion Jonesové

1992 - Jako středoškolačka měla možnost cestovat na olympiádu v Barceloně jako náhradnice pro sprinterskou štafetu, ale odmítla.

1996 - Před olympijskými hrami v Atlantě si zlomila nohu, takže na OH neodcestovala.

1997 - Na MS v Aténách získala dvě zlaté medaile (100 m a 4x100 m).

1998 - Poprvé vyhrála Grand Prix IAAF a Golden League, vítězství si poté několikrát zopakovala.

- V září dosáhla v Johannesburgu dosud platného osobního rekordu na stovce 10,65 sekundy, pouze světová rekordmanka Florence Griffithová-Joynerová běžela v historii třikrát rychleji.

1999 - Na MS Seville se stala mistryní světa na 100 m a v dálce získala bronz.

2000 - Na LOH v Sydney se stala pětinásobnou medailistkou. Třikrát vybojovala zlato (100 m, 200 m a 4x400 m), dvakrát bronz (dálka a 4x100 m).

2001 - Na MS v Edmontonu získala zlato na 200 m a stříbro na 100 m. Zlato ze štafety na 4x100 m bylo Američankám odebráno kvůli skandálu Kelli Whiteové.

2003 - Propukl velký skandál s dosud nezjistitelným anabolickým steroidem tetrahydrogestrinonem (THG), který vyvinula kalifornská laboratoř BALCO. Jejími zákazníky měl být také sprinterský pár Marion Jonesová a Tim Montgomery. Jonesová všechna tvrzení popírala, později pouze přiznala, že si od laboratoře objednávala legální doplněk výživy.

2004 - Na OH v Aténách skončila Jonesová v dálce pátá a ve štafetě na 4x100 m pokazila předávku. Obhajoby vítězství na 100 m se nemohla zúčastnit kvůli nepovedené národní kvalifikaci. Z dvoustovky se v kvalifikaci před semifinále odhlásila.

- Mezinárodní olympijský výbor se začal zabývat podezřením z dopingu u Jonesové. Atletku obvinil šéf laboratoře BALCO Victor Conte.

2006 - Jonesová byla na červnovém americkém šampionátu pozitivně testována na zakázanou látku EPO, druhý testovaný vzorek ale v září přítomnost nedovoleného prostředku vyloučil.

2007 - Jonesová se přiznala před soudem k dopingu a vzápětí oznámila, že ukončila kariéru. Atletka doznala, že lhala vyšetřovatelům, kteří ji v listopadu 2003 vyslýchali v souvislosti se skandálem kolem laboratoře BALCO distribuující steroid THG. Jonesová potvrdila, že v té době věděla, že jí její bývalý trenér Trevor Graham podával nedovolené povzbudivé prostředky. Mezinárodní atletická federace (IAAF) později anulovala všechny výsledky Jonesové od 1. září 2000 a zároveň potvrdila její dvouletý trest za doping. Jonesová tak mimo jiné přišla i o všech pět medailí z OH 2000 v Sydney.

2008 - V lednu soud poslal Jonesovou na šest měsíců do vězení kvůli tomu, že lhala o své dopingové minulosti a kryla zapletení svého někdejšího partnera Tima Montgomeryho v kauze s falšováním šeků.

ČTK

Časová osa: Atletika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.