Teď je šťastná s Emilem. Železný vzpomíná na mimořádnou osobnost Zátopkové

13. března 2020 11:08 - Praha

Výjimečná osobnost, jakých bylo málo. Tak bude vzpomínat na Danu Zátopkovou světový rekordman Jan Železný. Zpráva o skonu oštěpařské legendy ho zastihla v Jihoafrické republice, kde se připravuje se svojí skupinou na příští sezonu. „Věřím, že teď je šťastná, že je s Emilem,“ řekl v rozhovoru pro Sport.cz.

 

Profimedia.cz

Smutná zpráva jistě zasáhla celou vaši skupinu.

Zatím jsem se s ostatními neviděl, protože dnes máme volno, jen jsem jim tu zprávu rozeslal. Ráno mi to volal syn, že Dana umřela, všichni z toho budou smutní. Byla velkou osobností, nejen z hlediska sportu, ale hlavně z toho lidského pohledu. Zpětně se mi vrací spousta vzpomínek, s tátou byli dobří kamarádi… Byla opravdu mimořádná, lidí s takovým charakterem je málo.

I ve vysokém věku byla neskutečně vitální.

Opravdu byla výjimečná. Umřela v 97 letech, ale mozek měla ve věku snad čtyřiceti let. Pamatovala si úplné detaily, když jsme se bavili, úplně jsem žasnul. Pro mě to byly mimořádné chvíle, znal jsem ji odmala, i když si nepamatuju, kdy jsme se potkali poprvé, určitě přes rodiče, které dobře znala. Ale věřím, že teď už je šťastná, že je s Emilem.

Jistě jste zažil, jakým pojmem byli manželé Zátopkové v zahraničí.

Určitě. Dana vždycky byla trochu v Emilově stínu, ale přijala to, o Emila se moc hezky starala. Pamatuju si, že když jsem přiletěl do Chile, kde atletika není moc známá, tak všichni věděli, kdo je Zátopek. Dokázal něco mimořádného, vyhrát pět, deset kilometrů i maraton na jedné olympiádě, už nikdo nedokáže, takové osobnosti jsou v historii zapsány navždy.

Smutná zpráva pro český sport. Zemřela legendární Dana Zátopková

Kdy jste se s paní Zátopkovou potkali naposledy? Při loňské oslavě 97. narozenin, kde byli i další oštěpaři?

Tam jsem nebyl, moc na ty organizované akce nechodím, ale chodil jsem za Danou do nemocnice. Naposledy před Vánoci, než jsme letěli na soustředění, teď trochu lituju, že jsem se tam ještě nestihl zastavit později. Ale vždycky jsme si hezky povídali, myslím, že byla ráda.

Kdysi jste od ní dostal jeden ze svých prvních oštěpů.

To je pravda. Jeden z prvních kvalitních, hodil jsem s ním pak československý rekord, teď už ani nevím, jestli dorostenecký nebo juniorský. A pak jeden dřevěný na památku.

Legendární český atletický pár - Dana a Emil Zátopkovi na archivním snímku z roku 1952.

ČTK, ČTK

Co jste při vašich debatách nejčastěji rozebírali?

Hlavně o lidech jsme se bavili. Měla hodně ráda Víťu Veselého, říkala, že hází podobně jako já, moc mu fandila. Ale to každému z oštěpařů, ona byla fakt mimořádná, s ní se člověk nikdy nenudil. Naopak jsem vždycky koukal s otevřenou pusou a styděl se něco říct. Z ní sálalo tolik energie a dobra, smyslu pro čest i zábavu… Neuvěřitelné.

Žádný rozmar! Jak Zátopková vyvedla rodiče z omylu a dobírala si svého Ťopka

Michal Osoba, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.