Rubriky:

Atletika

Trpělivost, pochopení a dozrání. Zátopek prolomí české filmové tabu

20. května 2020 14:48 - Praha

Zámořská kinematografie chrlí každý rok filmová zpracování osudů sportovních hvězd, v Česku se na legendy sportu dostávalo zatím převážně jen v dokumentech. Letos v létě se to změní, do kin míří film Zátopek.

 

Petr Hloušek, Právo

Nebyla to přitom vůbec snadná cesta „České lokomotivy“ na filmová plátna. Myšlenku na hraný portrét čtyřnásobného olympijského vítěze měl režisér a producent David Ondříček už před třinácti lety spolu s hudebníkem Janem P. Muchowem. Jenže plány se zadrhly na financích, když projekt nedostal potřebou podporu.

Když nevyšla ani druhá žádost na Státní fond kinematografie, přizvali si Ondříček s Muchowem ke scénáři Alici Nellis a předloni se dočkali nejvyšší patnáctimilionové dotace.

Natáčení filmu Davida Ondříčka Zátopek v Praze. Na snímku Václav Neužil (v popředí) a australský herec James Frecheville.

Jan Handrejch, Právo

„Film nesází jen na popularitu hlavní postavy, ale snaží se zachytit osudové společenské a politické peripetie, které se odrážejí v osobnosti sportovní ikony,“ odůvodnil dotaci fond a film s plánovaným rozpočtem přes 91 milionů korun se vloni konečně začal točit.

O klíčovém obsazení hlavních postav měl Ondříček už dlouho jasno. Pro roli Zátopka vybral herce Dejvického divadla Václava Neužila, manželku slavného běžce a olympijskou vítězku v hodu oštěpem hraje Ondříčkova životní partnerka Martha Issová.

„Z dobových treter mě bolely achillovky i lýtka, ale vydržel jsem. Myslím, že náš film bude o sportu, trpělivosti, pochopení a dozrání,“ věří Neužil.

„Bylo to velmi intenzivní setkání se Zátopkem, Václav i Martha podstoupili pro své role opravdu nevídané,“ ocenil Ondříček. Oba herci absolvovali přípravu u atletických koučů, Neužila chystal reprezentační trenér běžců Jan Pernica, Issovou bývalý kouč Barbory Špotákové a Nikoly Ogrodníkové Rudolf Černý.

Ve filmu se objeví i zahraniční herci ztvárňující Zátopkovi soupeře v čele s jeho obdivovatelem Ronem Clarkem z Austrálie.

Plány na natáčení přímo v Helsinkách vzaly za své kvůli rekonstrukci Olympijského stadionu, na němž Zátopek přezdívaný Finy Satu Peka (pohádkový Péťa) slavně získal tři zlata, a tak jako kulisy her v Londýně 1948 i Helsinkách 1952 posloužil chřadnoucí brněnský stadion Za Lužánkami.

„Když jsem o rok dříve viděl les na ploše i tribunách, moc jsem nevěřil, ale město nám vyšlo vstříc,“ těšilo Ondříčka, jenž už o Zátopkovi natočil i dokument.

Spolu s Issovou tak byl v pravidelném kontaktu s Danou Zátopkovou, která zprvu z myšlenky natočit o ní a manželovi film nadšená nebyla, ale po zhlédnutí několika záběrů už si ji projekt získal.

Běhat jako Zátopek? Kouč nejprve nevěřil, pak před hercem smekl

Jen plán na natočení posledního záběru v parku Stromovka, kde by filmoví Zátopkovi proběhli kolem lavičky, na níž by seděla Dana Zátopková, už se před jejím letošním úmrtím nepodařilo zrealizovat.

Film měl mít původně projekci v rámci letos zrušeného Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, datum premiéry bylo zatím ohlášeno na 13. srpna.

České filmy o sportovcích
Synové hor
Josef Bek v roli Bohumila Hanče a Jiří Vala jako Václav Vrbata ve filmovém zpracování knihy Františka Kožíka z roku 1956 o tragickém osudu dvou běžců na lyžích.
O něčem jiném
Jeden z prvních filmů Věry Chytilové na hraně dokumentu a smyšleného příběhu nahlíží do života a tréninku olympijské vítězky v gymnastice Evy Bosákové, která ve filmu sama hraje.
Pěsti ve tmě
Marek Vašut v hlavní roli představuje boxera Vildu Jakše, jenž zemřel ve II. světové válce. Ve filmu se ale jmenuje Vilda Jakub, pozměněna je i řada dalších okolností.
Tenkrát v ráji
Film podle románu Josefa Urbana pojí se sportem postava hlavního hrdiny horolezce Josefa Smítky i jeho filmový představitel, olympijský medailista na divoké vodě Vavřinec Hradilek.
Zlatý podraz
Film inspirovala úspěšná generace československých basketbalistů v poválečných letech, reálnou postavou je ale jen trenér Jaroslav Valenta, jehož hraje Stanislav Majer.
Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.