Rubriky:

Atletika

Bostonský maraton byl poprvé v historii zrušen

28. května 2020 21:08 - Praha
(Aktualizováno: 28. května 2020 21:51)

Nejstarší světový maraton v Bostonu byl poprvé v historii pro letošek zrušen. Slavný závod se běhá od roku 1897 a kvůli pandemii koronaviru byl z tradičního dubnového termínu původně odložen na 14. září. Dnes však organizátoři oznámili, že ani na podzim nebude možné v bezpečných podmínkách maraton uspořádat.

 

Profimedia.cz

"Nebude to prostě proveditelné," řekl bostonský starosta Martin Walsh. "Naší hlavní prioritou je i nadále ochrana zdraví celé společnosti, našich zaměstnanců, účastníků, dobrovolníků i diváků," dodal v tiskové zprávě ředitel pořádající asociace Tom Grilk.

Bostonského maratonu se každoročně účastní přes 30 tisíc závodníků a v ulicích města ho sleduje až milion diváků. V historii trvající 124 let ještě nikdy nebyl zrušen, pouze v roce 1918 na konci první světové války se běžel jako štafetový závod.

Tradičně se koná třetí pondělí v dubnu na americký státní svátek Den patriotů. Letos se měl běžet v půlce září, místo toho pořadatelé nabízejí virtuální verzi. Pokud zájemce prokáže, že maratonskou vzdálenost uběhl, dostane pamětní medaili.

Podobný scénář s vyloučením amatérských běžců, jaký zvolili pořadatelé březnového tokijského maratonu a nechali závodit v liduprázdných ulicích jen zhruba 200 elitních vytrvalců, Boston odmítl. "To byl nebyl Bostonský maraton. My jsme tady pro všechny," dodal Walsh.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika