Etiopan Merga překonal letitý rekord maratonu v Houstonu

HOUSTON

Houstonský maraton vyhrál etiopský běžec Deriba Merga, který časem 2:07:52 hodiny výrazně překonal traťový rekord. Dvacet let starý výkon Keňana Richarda Kaitanyho vylepšil o dvě minuty a 12 sekund.

Nejrychlejší čas v historii závodu zaběhla také nejlepší žena Teyba Erkessová z Etiopie (2:24:18). Oba vítězové získali i s bonusem za rekord 45 tisíc dolarů.

Merga dlouho útočil na nejrychlejší maratonský čas na americké půdě, jehož držitelem je už deset let Khalid Khannouchi, který v Chicagu zvítězil za 2:05:42. V závěru však osmadvacetiletý Etiopan zpomalil. "Příště poběžím rychleji," uvedl čtvrtý muž z olympijského maratonu v Pekingu, kterému na trati pomáhali s tempem tři vodiči.

Maraton v Houstonu:
Muži: 1. Merga (Et.) 2:07:52, 2. B. Cheruiyot (Keňa) 2:11:33, 3. Abramov (Rus.) 2:12:21.
Ženy: 1. Erkessová (Et.) 2:24:18, 2. Olaruová (Rum.) 2:27:25, 3. Kortchaguinová (Kan.) 2:30:43.