Rubriky:

Atletika

Olympijská šampiónka v hodu kladivem Skolimowská náhle zemřela

19. února 2009 08:21 - VARŠAVA

Ve věku 26 let náhle zemřela polská kladivářka Kamila Skolimowská. Olympijská vítězka ze Sydney 2000 zkolabovala ve středu během přípravného kempu v portugalském Vila Real de Santo Antonio.

Skolimowská pocítila podle polských médií slabost v posilovně. Sama byla schopna dojít do přivolané sanitky, poté však upadla do bezvědomí, z nějž se už přes hodinové oživování neprobrala a v nemocnici zemřela. Přesnou příčinu její nečekané smrti má dnes určit pitva.

Podle lékaře atletů Marka Proroka mohl být příčinou infarkt nebo ucpaná plicní tepna. Skolimowská, na kterou vzpomínají novináři i fanoušci jako na vždy rozesmátou sympatickou dívku, měla už delší dobu problémy s dýcháním, lékaři jí proto naplánovali vyšetření u specialistů. Měla jej podstoupit v pondělí.

V médiích padla také otázka, zda náhlou smrt nezpůsobil doping. Trenéři a její okolí však takové verzi nevěří.

Varšavská rodačka, dcera olympionika a medailisty ze vzpěračského mistrovství světa Roberta Skolimowského, se stala překvapivou olympijskou šampionkou v Sydney jako sedmnáctiletá. V mladším věku v historii nikdo vrhačskou disciplínu na OH nevyhrál.

Ve sbírce měla také stříbro a bronz z mistrovství Evropy z let 2002 a 2006, v olympijských Aténách 2004 byla pátá. Předloni si sice zlepšila osobní rekord na 76,83, což je čtvrté místo v historických tabulkách, ale v následující olympijské sezoně házela podstatně méně a pekingské finále absolvovala bez platného pokusu.

V poslední době měla Skolimowská opakovaně zdravotní problémy, které jí podle Proroka neumožňovaly, aby plnohodnotně trénovala a startovala na závodech. "Nikdy jí však nechyběla ambice a ke každé výzvě přistupovala velmi odvážně," zdůraznil šéf polského atletického svazu Jerzy Skucha. Národní federace po tragické události upravila své webové stránky do černobílé grafiky.

ČTK

Časová osa: Atletika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.