Živě

Zemřel bývalý rekordman a olympijský medailista Jipcho

24. července 2020 22:01 - Nairobi

V 77 letech dnes zemřel bývalý keňský běžec Ben Jipcho, trojnásobný světový rekordman na trati 3000 metrů překážek. V roce 1972 získal na olympijských hrách v Mnichově v této disciplíně stříbrnou medaili. Podle mezinárodní atletické federace zemřel na selhání orgánů v nemocnici v Eldoretu, kde byl hospitalizován od středy.

 

@ facebook NOCK- Olympics Kenya

"Jsme zarmouceni smrtí Jipcha, průkopníka keňské atletiky," uvedl Paul Tergat, šéf národního olympijského výboru a bývalý vynikající běžec.

Jipcho na sebe upozornil už na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968, kde obětoval vlastní ambice ve prospěch krajana Kipchogeho Keina. Závod na 1500 metrů rozběhl v rychlém tempu, což umožnilo Keinovi vypracovat si náskok na amerického favorita Jima Ryuna. Tehdejší světový rekordman předtím vyhrál 47 závodů na 1500 metrů či míli v řadě, ale na mexickém oválu už ani svým drtivým závěrem manko nezlikvidoval.

Olympijský vítěz přišel při nepokojích v Etiopii o dva hotely

Světový rekord ve steeplu překonal Jipcho třikrát v roce 1973, kdy ho postupně vylepšil o téměř sedm sekund na 8:14,0.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.