Diskař Harting posledním hodem získal druhé zlato pro Němce

BERLÍN

Posledním pokusem vybojoval německý diskař Robert Harting titul mistra světa v soutěži, která přinesla velké drama. Vítěz kvalifikace si v závěrečné sérii vytvořil osobní maximum 69,43 metru a překonal o 28 centimetrů Poláka Piotra Malachowského, jenž v předchozím pokusu hodil dokonce národní rekord. Třetí místo obsadil lídr letošních tabulek Gerd Kanter z Estonska a těsně pod stupni vítězů skončil dvojnásobný olympijský vítěz Virgilius Alekna z Litvy.

Robert Harting z Německa oslavuje triumf v disku

Harting navázal na úterní triumf oštěpařky Steffi Neriusové, která po souboji s Barborou Špotákovou získala pro pořádající zemi první zlato. Čtyřiadvacetiletý vrhač z Berlína vylepšil druhé místo z předloňského šampionátu v Ósace a své vítězství oslavil bujaře: nejprve na sobě roztrhal reprezentační dres a poté zdvihl do vzduchu maskota mistrovství, který k němu přiběhl.

V běhu na 1500 metrů získal zlato pro Bahrajn nečekaně Jusuf Sád Kamel, který strávil značnou část sezony snahou vrátit se do reprezentačního dresu rodné Keni. Syn legendárního Billyho Konchellaha, dvojnásobného světového šampiona na osmistovce, dnes ve finiši předstihl dlouho vedoucího Etiopana Deresseho Mekonnena.

Třetí skončil obhájce titulu a další keňský rodák Bernard Lagat, který reprezentuje Spojené státy americké. Na keňské favority medaile nezbyla. Lídr letošních tabulek Augustine Choge skončil pátý za krajanem Asbelem Kipropem.

Kamel, jenž se připravuje pod vedením manažera jamajské sprinterské hvězdy Rickyho Simmse, přestal letos závodit za Bahrajn kvůli nevyplacené mzdě a prémiím. Úsilí šestadvacetiletého běžce vrátit se do keňského týmu však skončilo nezdarem, takže v červenci krátce před šampionátem se znovu objevil na dráze na mítinku v Lausanne pod vlajkou arabské země. V Berlíně dnes v červenobílém dresu vybojoval životní úspěch.

Mistryní světa v běhu na 100 metrů překážek se stala Jamajčanka Brigitte Fosterová-Hyltonová, která zkompletovala svou sbírku medailí z MS po bronzu z roku 2005 a stříbru z roku 2003. Neuspěla olympijská vítězka z Pekingu Američanka Dawn Harperová, která po špatném startu doběhla sedmá. Česká rekordmanka Lucie Škrobáková byla vyřazena v podvečerním semifinále.

Bolt na MS exceloval i v semifinále dvoustovky

Jamajský sprinter Usain Bolt pokračuje ve spanilé jízdě mistrovstvím světa v Berlíně. Ve středečním semifinále závodu na 200 metrů běžel opět jako při tréninku, přesto předvedl nejrychlejší výkon ze všech 20,08 sekundy. Do čtvrtečního finále prošli všichni favorité, ale Bolt nebude mít při své formě konkurenci. Druhý nejlepší čas předvedl Američan Wallace Spearmon (20,14).

Po Boltově úžasném světovém rekordu na 100 metrů 9,58 sekundy se i na dvoustovce počítá s útokem na jeho historické maximum. Na startu není Američan Tyson Gay, který se po prohraném finále na 100 metrů z dvoustovky odhlásil kvůli zdravotním potížím a nejspíš přijde i o svůj rekord šampionátu z Ósaky, kde vyhrál za 19,76. Boltův světový rekord z olympiády v Pekingu má hodnotu 19,30.

Jamajčan ale varuje, že světový rekord překonat nemusí. "Pracoval jsem v tréninku hlavně na stometrovém sprintu, dvoustovku jsem trochu šidil," přiznal po semifinále. Cítil se však lépe než při úterním čtvrtfinále. "O dost lépe, včera jsem málem usnul," prohlásil Bolt. K lepší náladě mu mohlo pomoci i lepší počasí, v Berlíně se pohybují teploty i večer kolem 25 stupňů Celsia.