Štafeta je na HMS čtvrtá, pátí jsou Holuša, Ptáčníková a Svoboda

DAUHÁ

Pátá místa v neděli sbírali na halovém mistrovství světa v Dauhá čeští atleti. Mezi absolutní světovou elitu nakoukl půlkař Jakub Holuša, ve velmi rychlém závodu se neztratil překážkář Petr Svoboda a stejné místo patřilo i tyčkařce Jiřině Ptáčníkové. Ještě o místo lepší byla štafeta ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová, která kvalitním časem 3:30,05 minuty porazila v pětičlenném finále Britky.

Český atlet Petr Svoboda (vlevo) při finále závodu na 60 metrů překážek na HMS v Dauhá.

Svoboda na vysněnou medaili v jednom z nejrychlejších závodů historie nedosáhl. Český překážkář měl nečekaně nejrychlejší reakci ze všech na startu, ale aby dosáhl na stupně vítězů, musel by zlepšit svůj národní rekord. Vítězný Kubánec Dayron Robles předvedl třetí nejrychlejší čas historie 7,34 sekundy, jen o dvě setiny zpět byl v americkém rekordu Terrence Trammell. Třetí místo patří jeho krajanovi Davidu Oliverovi (7,44).

Svoboda, který má stejný osobní rekord, proběhl cílem v čase 7,58 sekundy. "Na medaili to chtělo osobní rekord, což oni předvedli a já ne," zhodnotil svůj čas. Nebyl ani prvním Evropanem, neboť ho porazil Rus Jevgenij Borisov. "Stalo se, co jsem si přál - trefil jsem start. Ale pak jsem to neustál hlavou. Chtěl jsem asi víc, než na co jsem v tu chvíli měl," litoval po doběhu Svoboda.

Upozornil na kvalitní startovní pole. "Dnes to byl souboj titánů a páté místo považuji za úspěch," prohlásil. Před šampionátem hovořil o tom, že by rád, aby v něm bouchla "atomová bomba". Jenže to se podle něj stalo pouze na startu a jen trochu. "A porážky dělají vítěze, jak se říká," snažil se Svoboda vzít si ze závodu to pozitivní. "Nakopne mě to směrem k ME, protože Borisov stodesítku běhat moc neumí," těšil se na letní šampionát v Barceloně.

Holušovi tuhly nohy

Holuša ve finále předvedl výkon 1:47,28 minuty a potvrdil, že v letošní sezóně patří k nejlepším půlkařům na světě. Titul obhájil časem 1:46,23 minuty Súdánec Abubaker Kaki.

"Mám toho dost. Bylo to rychlé, jak jsem čekal. Od startu se udělal vláček a ten dojel až do cíle. Nikdo nikoho nepředbíhal. Zkoušel jsem bojovat, nastoupit, ale nešlo to," řekl v cíli podle svazového webu Holuša. Od poloviny závodu mu tuhly nohy. "Je to ale super úspěch," prohlásil dvaadvacetiletý svěřenec Josefa Vedry.

Dosud sbíral úspěchy hlavně na mládežnických šampionátech: je mistrem světa do 17 let na 3000 metrů překážek a má doma i bronz z ME do 22 let na 1500 metrů. "Páté místo na světě na této trati, co víc si přát. Je to obrovské povzbuzení pro léto, dokázal jsem si, že se s nimi dá běhat," řekl Holuša.

Ptáčníková hned za Isinbajevovou

Pátá byla i tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Jen o místo před ní figurovala světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska, jež vyhrála tři předchozí halová mistrovství světa. Dnes ale skočila stejně jako Ptáčníková 460 cm a porazily ji vítězka Fabiana Murerová z Brazílie, Světlana Feofanovová z Ruska a třetí Polka Anna Rogowská. Isinbajevová zažila druhý krach na vrcholné akci v řadě, loni na MS v Berlíně neskočila základní výšku.

Štafeta předvedl výborný výkon, jen sekundu a půl zaostala za národním rekordem sestavy Koštovalová, Dziurová, Benešová a Formanová z roku 1997. Z posledního místa v závěrečném úseku vytáhla českou čtveřici Hejnová, které se nevydařil individuální start. "Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas," radovala se. "Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit," komentovala Hejnová nejlepší čas této štafety.

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho ozdobil závěr mistrovství světa v Dauhá novým halovým světovým rekordem 17,90 metru. Dosavadní maximum 17,83 metru drželi společně Kubánec Aliecer Urrutia a Švéd Christian Olsson. Urrutia svůj nejdelší skok předvedl v roce 1997 v Sindelfingenu, Olsson stejným výkonem vyhrál halové MS v Budapešti před šesti lety.

Dvacetiletý Tamgho rekordní skok předvedl v posledním pokusu. Do té doby figuroval na druhém místě za Kubáncem Yoandrisem Betanzosem, který úvodním skokem 17,69 metru. Francouzský atlet se zlepšil v pátém pokusu na 17,50 m a v poslední sérii exceloval. Betanzos už nedokázal odpovědět, třebaže skočil solidních 17,57 m. Tamgho měl dosud letošní maximum 17,25 m, jeho osobní rekord z loňska měl hodnotu 17,58 metru.

Nejlepší letošní světový výkon 1:58,26 minuty zaběhla na 800 metrů Ruska Maria Savinovová, která ve finiši porazila Britku Jennifer Meadowsovou. Ta časem 1:58,43 minuty vytvořila národní rekord.

Halové mistrovství světa v atletice v Dauhá:
Finále:
Muži:
800 m: 1. Kaki (Súdán) 1:46,23, 2. Lalang (Keňa) 1:46,39, 3. Kszczot (Pol.) 1:46,69, ...5. Holuša (ČR) 1:47,28,
3000 m: 1. Lagat (USA) 7:37,97, 2. Sánchez (Šp.) 7:39,55, 3. Mutahi (Keňa) 7:39,90,
60 m př.: 1. Robles (Kuba) 7,34, 2. Trammell 7,36, 3. Oliver (oba USA) 7,44, ...5. Svoboda (ČR) 7,58,
výška: 1. Uchov 236, 2. Rybakov (oba Rus.) 231, 3. Jonas (USA) 231,
trojskok: 1. Tamgho (Fr.) 17,90 - halový světový rekord, 2. Betanzos 17,69, 3. Girat (oba Kuba) 17,36,
4x400 m: 1. USA (Torrance, Nixon, Tate, B. Jackson) 3:03,40, 2. Belgie 3:06,94, 3. Británie 3:07,52.
Ženy:
60 m: 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 7,00, 2. Jonesová-Ferretteová (Pan. ostr.) 7,03, 3. Jeterová (USA) 7,05,
800 m: 1. Savinovová (Rus.) 1:58,26, 2. Meadowsová (Brit.) 1:58,43, 3. Johnsonová (USA) 1:59,60,
1500 m: 1. Gezahegneová (Et.) 4:08,14, 2. Rodríguezová (Šp.) 4:08,30, 3. Burkaová (Et.) 4:08,39,
dálka: 1. Reeseová (USA) 6,70, 2. Gomesová (Portug.) 667, 3. Costaová (Braz.) 663,
tyč: 1. Murerová (Braz.) 480, 2. Feofanovová (Rus.) 480, 3. Rogowská (Pol.) 470, 4. Isinbajevová (Rus) 460, 5. Ptáčníková (ČR) 460,
koule: 1. Ostapčuková (Běl.) 20,85, 2. Viliová (N. Zél.) 20,49, 3. Michněvičová (Běl.) 20,42,
4x400 m: 1. USA (Dunnová, Trotterová, Hastingsová, Felixová) 3:27,34, 2. Rusko 3:27,44, 3. Jamajka 3:28,49, 4. ČR (Rosolová, Bartoničková, Bergrová, Hejnová) 3:30,05.