Kipchoge utrpěl v Londýně první maratonskou prohru od roku 2013

4. října 2020 11:32 - Londýn
(Aktualizováno: 4. října 2020 13:41)

Etiopan Shura Kitata překvapivě vyhrál Londýnský maraton. Ve sprinterském závěru porazil Vincenta Kipchumbu z Keni a zvítězil v čase 2:05:41 hodiny, třetí doběhl Etiopan Siay Lemma. Favorizovaný Eliud Kipchoge utrpěl na maratonské trati první porážku po sedmi letech a na uzavřeném okruhu v St. James's Parku bez diváků doběhl osmý.

 

Richard Heathcote, Reuters

Ženám kralovala stejně jako vloni světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, na nejrychlejší čas v čistě ženském závodě ale o takřka dvě minuty nestačila. Keňská vytrvalkyně zaběhla v britské metropoli v deštivých podmínkách trať za 2:18:58 hodiny.

Chladné počasí vůbec nesvědčilo držiteli světového rekordu Kipchogemu. Keňan, jenž vloni vylepšil traťový rekord na 2:02:37, odpadl zhruba čtyři kilometry před cílem z vedoucí skupiny a na této distanci prohrál podruhé v kariéře. Naposledy nestačil v roce 2013 v Berlíně na krajana Wilsona Kipsanga. Za Kitatou dnes Kipchoge zaostal o minutu a osm sekund.

Jak začít běhat? Rady pro nováčky a váhající střelce

"Přijel jsem si sem pro páté vítězství, takže jsem hodně zklamaný," uvedl Kipchoge, jehož nejhorším výsledkem v maratonech dosud bylo druhé místo. Z předchozích 13 závodů dvanáctkrát vyhrál. "Měl jsem problém s pravým uchem, které mi zalehlo. Posledních patnáct kilometrů mě zlobila kyčel. Bylo opravdu chladno, ale na podmínky si nestěžuji. Zase se vrátím," prohlásil běžec, jehož světový rekord z Berlína má hodnotu 2:01:39.

Kitata vylepšil dva roky staré druhé místo, které obsadil právě za Kipchogem. K vítězství mu pomohl jeho slavný krajan Kenenisa Bekele. "Poradil mi, jak mám běžet. Trénoval jsem na stejné trati. Mám velkou radost," řekl čtyřiadvacetiletý Etiopan.

Kosgeiová porazila o více než tři minuty překvapivě druhou Američanku Saru Hallovou, která těsně před cílem předstihla keňskou mistryni světa Ruth Chepngetichovou.

Jak začít běhat: Jak moc a jak často běhat

Kosgeiová v loňském roce vylepšila oficiální světový rekord na 2:14:04, na maratonu v Chicagu se ale tehdy závodilo ve smíšeném startovním poli. Nejlepší čas z čistě ženského závodu drží od roku 2017 její krajanka Mary Keitanyová výkonem 2:17:01.

Ještě v polovině závodu to přitom dnes vypadalo, že Kosgeiová bude její rekord atakovat, pak se ale tempo v sílícím dešti zpomalilo. O výhře rozhodla Keňanka nástupem za 30. kilometrem.

Kvůli pandemii koronaviru byl 40. ročník Londýnského maratonu odložen z tradičního dubnového termínu a uskutečnil se v okleštěné podobě jen pro elitní kategorie. Běželo se bez diváků na uzavřeném okruhu v St. James's Parku.

Londýnský maraton:
Muži:
1. Kitata (Et.) 2:05:41
2. Kipchumba (Keňa) 2:05:42
3. Lemma 2:05:45
4. Geremew 2:06:04
5. Wasihun 2:06:08
6. Tola (všichni Et.) 2:06:41.
Ženy:
1. Kosgeiová (Keňa) 2:18:58
2. Hallová (USA) 2:22:01
3. Chepngetichová (Keňa) 2:22:05
4. Bekereová 2:22:51
5. Megertuová (obě Et.) 2:24:23
6. Seidelová (USA) 2:25:13

Věčné téma stravy pro běžce a další sportovce. Tipy na správné jídlo při aktivním životě

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.